„Stadion otwarty i solidarny. SOS dla Afganistanu” – takim hasłem zapraszają do przyjścia na sobotni mecz kibice klubu AKS Zły Warszawa. Tłumaczą, że chcą wyrazić wsparcie dla Afgańczyków i Afganek, a także zaapelować do polskich władz o humanitarne traktowanie uchodźców.

Kibice AKS Zły pokazują po raz kolejny, że idea Fair Play nie ogranicza się w ich wypadku tylko do wydarzeń boiskowych. Tym razem zareagowali na tragiczne doniesienia z Afganistanu, gdzie religijni ekstremiści ponownie przejęli władzę.

„To czas, gdy trzeba coś zrobić”

Na sobotni mecz, pierwszy w nowym sezonie przed własną publicznością, „Źli Kibice” zapraszają nie tylko wielbicieli piłkarskich emocji, ale też wszystkich tych, którym nie jest obojętny los milionów ludzi, których życie właśnie zamienia się w koszmar za sprawą konserwatywnych fundamentalistów z karabinami.

„Piłka nożna to nasze życie. Ale czasem, gdy docierają do nas informacje ze świata, ogarnia człowieka bezradność. A na to nie ma zgody. Trzeba wykonać jakiś ruch. Nie dać się znieczulicy i marazmowi. Czujemy, że znowu jest czas, gdy trzeba coś zrobić”. Nie można przecież stać bezczynnie” – tłumaczą kibice AKS Zły w opublikowanym oświadczeniu.

Co się wydarzy na stadionie?

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego kibice głośno zademonstrują wsparcia dla pokrzywdzonych, w tym również tych, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej i których prawa są deptane, o czym pisaliśmy już dzisiaj.

Na meczu zostanie też przeprowadzona zbiórka na wsparcie prawne i psychologiczne dla osób ubiegających się o status uchodźców (politycznych, wojennych, religijnych…) w Polsce; a działacze na rzecz praw człowieka z Fund w punkcie informacyjnym będą opowiadać o sytuacji w bliskowschodnim kraju, jak również sytuacji tych, którzy do naszego kraju próbują się dostać i jest to im uniemożliwiane.

Co to za klub, ten AKS Zły?

Klub AKS Zły działa od 2016 roku. Celem projektu jest zarówno krzewienie wartości demokratycznych i egalitarnych w sporcie, ale również popularyzowanie alternatywnej kultury kibicowania – opartej na afirmacji miłości do własnego klubu, ale też szacunku do rywali, sędziów i fanów innych zespołów. W ramach AKS-u działają cztery sekcje: piłki nożnej mężczyzn, piłki nożnej kobiet, koszykówki kobiet oraz koedukacyjna sekcja ultimate frisbee.

W 2018 roku ówczesna kapitanka AKS Zły Eliza Górska-Tran jako pierwsza futbolistka w Polsce wyprowadziła swój zespół na murawę w tęczowej opasce na ramieniu. Na boisku występowała również jej żona – Karolina.

W 2019 roku klub otrzymał nagrodę  UEFA Grassroots Awards dla najlepszego amatorskiego klubu w Europie. .

Jesienią 2020 piłkarz AKS Zły Michał Sacharczuk, jako pierwszy polski zawodnik zademonstrował po strzeleniu gola koszulkę z poparciem dla Strajku Kobiet.

Jesienią tego roku klub weźmie udział w międzynarodowych rozgrywkach Fenix Trophy – odpowiedzi amatorskiego futbolu na projekt oligarchicznej Superligi.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…