Giełdowa katastrofa, sankcje i perspektywa spadku dochodów wywołują u rosyjskich oligarchów coraz większy niepokój. Koncern Łukoil wydał oświadczenie, w którym wzywa do władze Federacji Rosyjskiej do zakończenia działań wojennych na Ukrainie.

Rekwizycja dóbr luksusowych, paniczna wyprzedaż majątków w krajach UE, pikujące indeksy – to nie jest najlepszy czas dla rosyjskich miliarderów i ich spółek. Jedna z nich, gigant paliwowy Łukoil zanotowała drastyczny spadek kapitalizacji na parkiecie w Londynie. Kapitalizacja Łukoila według notowań z środy wynosiła niecałe 222 mln dol., co oznacza spadek o 99,64 proc. licząc rok do roku.

Mocno ucierpiał też inny moloch – Gazprom, którego kapitalizacja spadła o 99,45 proc., do 603,7 mln dol. Firma ta straciła niedawno kontrakty z federacjami piłkarskimi i klubami piłkarskimi w UE.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej firma Łukoil wyraziła zaniepokojenie „tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i głębokie współczucie dla wszystkich dotkniętych tą tragedią”.

Spółka poparła negocjacje mające na celu natychmiastowe zakończenie konfliktu w sposób dyplomatyczny.

Większość udziałów w Łukoilu mają jego szef, oligarcha Wagit Alekperow i jego zastępca Leonid Fedun.

Rosyjskie potęgi topnieją w oczach. Już tylko Rosneft i Norilsk Nickel mają wycenę liczoną w miliardach dolarów. Wartość Rosneftu na londyńskiej giełdzie w środę wynosiła niespełna 10,5 mld dol. (spadek o 87,7 proc. w ciągu ostatniego roku), a Norilsk Nickel w środę był wyceniany w Londynie na 1,62 mld dol. (spadek o prawie 96,6 proc.).

Akcje rosyjskich spółek notowane są także w Moskwie, ale tamtejsza giełda od wtorku zawiesiła notowania i w środę nadal była zamknięta.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…