Mateusz Morawiecki

Z nieba spadła ta wojna premierowi Morawieckiemu. Wiecie dlaczego? Zaraz wam opowiem. Ale najpierw wprowadźmy się w odpowiedni nastrój.

Przerwijcie na chwilę czytanie tego tekstu, otwórzcie nową kartę, wyszukajcie mordkę szefa polskiego rządu w google grafika. Co widzimy? Profesjonalny grymasik, jak z linkedin, trochę głupich minek, jest też tinderkowaty uśmieszek. Niestety – nie możecie przesunąć w lewo. Przyjrzyjcie mu się uważnie – bardzo możliwe, że ten koleś będzie was dymał przez kolejne lata.

W finałowym odcinku któregoś z sezonów House of Cards, Frank i Claire stoją w salonie Białego Domu, zdruzgotani ujawnieniem kolejnych kompromitujących ich informacji. Może się wydawać, że to już koniec. Frank doznaje jednak olśnienia. Uratować może ich tylko coś strasznego – rekompozycja dotychczasowych współrzędnych politycznych. Wojna.

Morawieckiemu wojna właśnie uratowała dupę. Pamiętacie jeszcze, że władza szpiegowała kilkaset osób w tym kraju, w tym polityków opozycji i pracowników wymiaru sprawiedliwości, za pomocą nielegalnych włamań na smartfony? Kojarzycie, że Czarnek szykował ideologizację szkół?

Że Marian Banaś wydobywał w raportach kolejne smrody z pisowskiej zagrody? A pandemia? Aborcja? Obajtek? Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości? Wjazdy psiarni na chatę nastolatków uczestniczących w protestach?

Społeczeństwo jest przerażone i zachwycone sobą zarazem. Wojna i niespotykany nigdy wcześniej festiwal empatii dają Polakom solidnego kopa, jak po wódzie i lekach. Premier dostał kody do gry i znów ma komplet żyć. Może robić to, co pokazał już, że potrafi znakomicie – manipulować emocjami społecznymi, udając, że rozwiązuje realne problemu.

Rząd żadnych problemów nie rozwiązuje, wykonuje jedynie działania pozorowane, tak by można potem opowiedzieć o nich w Wiadomościach. Tak samo jak podczas pandemii.

Macherzy z Nowogrodzkiej przekonują, jaka to wielka łaska, że wpuścili uchodźców. Ciężar obsługi tragedii tych ludzi spadł jednak na społeczeństwo, które, co warto podkreślić, zastępuje państwo w roli opiekuńczo-wspierającej zaskakująco dobrze. Zasiłki w wysokości budżetu na małe zakupy w Żabce na dzień dla gospodarstw, które przyjęły pod dach uchodźców mogą co najwyżej rozśmieszyć beneficjentów takich świadczeń.

Nie przeszkadza to jednak polskiej władzy podpinać się pod ten festiwal, licząc, że kiedy społeczeństwu pobije się brawo, odwdzięczy się ono uśmiechem w sondażach.

Smutne jest to, że tak właśnie może się stać. Prawica już teraz wywinęła się spod topora pikujących sondaży, stosując retorykę zgody i jedności społecznej w obliczu zewnętrznego zagrożenia. Pobrzmiewają już nuty militarne, jak również kult żołnierza, armii i bezpieczeństwa. Władza będzie mogła oskarżyć o próbę destabilizacji i putinowskiej agentury każdego, co ośmieli jej się sprzeciwić.

I z całą pewnością będzie z tego narzędzia korzystać.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie tylko jemu. Tez mozliwe ze wstrzyma rozliczenia za szopke z Covid19 (a w zasadzie rozliczenie z masowego lamania prawa przez wladze i przesladowanie obywateli masowe). Nawet to jeszcze trwa. Pielegniarki niezaszczepione nadal zwalniaja. NIe liczy sie czy ktos ma odpornosc czy ktos juz 1000 x byl wystawiony na Covid19 w szpitalu. Zaszczepienie szczepionka ktora nie jest wpisana do obowiazkowych albo zwolnienie (nielegalne ale czesc nie pojdzie do sadu). Pomyslcie jakby wladza podporzadkowala sady jaka byla by sieczka i totalitaryzm!

  2. Jeśli chodzi o putinowską agenturę, to biblijnie rzecz ujmując „poznawanie po owocach” nakazuje skierować to oskarżenie właśnie w stronę pisowskiego rządu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Demokracja czy demokratura

Okrzyk „O sancta simplicitas” (o święta naiwności) wydał Jan Hus, czeski dysydent (w dzisi…