Pierwszy był wójt gminy Michałowo, który otwarcie zaapelował o wspieranie migrantów znajdujących się po polskiej stronie. Lokalne OSP uruchomiło zbiórki, a w samym Michałowie utworzono punkt pomocy, miejsce, gdzie można się ogrzać i zjeść. Wsparli również akcję zapoczątkowaną przez Kamila Syllera, mieszkańca Podlasia, który wpadł na pomysł zapalania zielonych latarni przed domami, które są gotowe udzielić schronienia potrzebującym.
„Burmistrz Michałowa Marek Nazarko i Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Ancipiuk zapalili przed swoimi domami zielone żarówki. Dom w zielonej wieczornej poświacie to informacja dla migrantów, że znajdą w nim doraźną pomoc. Mogą w nim liczyć na: posiłek, ogrzanie się, lub zmianę ubrań, naładowania telefonu, prostą pomoc medyczną, czy lekarstwa.”- czytamy na stronie Gminy Michałowo.
Dwa dni temu, swój głos solidarności wyrazili kolejni włodarze, tym razem z powiatu hajnowskiego. W Hajnówce znajduje się szpital, który od tygodni na bieżąco przyjmuje migrantów w złym stanie zdrowia. Hajnówka znajduje się na granicy stanu wyjątkowego, i to właśnie na terenie tej gminy i powiatu migrantów jest bardzo dużo.
Kilka dni temu burmistrz Hajnówki zamieściła apel do mieszkańców oraz informacje, jak mogą pomóc osobom dotkniętym kryzysem humanitarnym. Nadchodzi zima, a temperatury z dnia na dzień są coraz niższe.
W nocy są już przymrozki, co powoduje bezpośrednie zagrożenia życia i zdrowia dla osób koczujących w hajnowskich lasach.
„Od kilku miesięcy obserwujemy nasilające się zjawisko nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez migrantów, które dotknęło i nasz teren. Musimy pamiętać, iż niezależnie od naszej oceny powstałego problemu, wiąże się on z cierpieniem niewinnych osób, w tym kobiet i dzieci. Z tego powodu prosimy o gest wsparcia i darowizny pieniężne na działania związane z pomocą tym ludziom”- pisze Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak i Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko. Apel władz samorządowych oraz zaangażowanie w pomoc jest czytelnym sygnałem dla mieszkańców, że warto działać, oraz że nie ma nic niezgodnego z prawem w udzieleniu schronienia, nakarmieniu i ogrzaniu ludzi potrzebujących.
W Hajnówce ruszy zbiórka darów rzeczowych oraz pieniędzy, które zostaną wydane na zakup pakietów pomocowych dwóch typów:
– pakiet startowy dla osób, które umieszczone są w Ośrodkach składać się będzie m.in. z: szczoteczki do zębów, pasty do zębów, żelu pod prysznic, szamponu, proszku do prania, kosmetyków dla dzieci: oliwki, kremu na odparzenia, słodyczy, mleka w proszku – 3,4 np. Bebiko, NAN, butelek do karmienia, pieluch jednorazowych nr 4,5,6.
– pakiet ratunkowy dla osób, które są odsyłane na Białoruś składać się będzie m.in. z: wody mineralnej, batonu energetycznego, czekolady, pieczywa chrupkiego, sucharów, wody utlenionej, bandażu, plastra, koca termicznego, ciepłych skarpet.
Ponieważ Hajnówka znajduje się na granicy stanu wyjątkowego, miasteczko pełne jest patroli policji, straży granicznej i wojska. Atmosfera strachu i kontrole policji na każdym kroku mają zastraszyć ludzi i zniechęcić do wszelkich humanitarnych działań. Humanitarna postawa władz miasta powinna dodać mieszkańcom odwagi i realnie pomóc ratować życie potrzebującym.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…