Wczoraj w kilku miastach odbyły się demonstracje przeciwko budowie muru na granicy polsko-białoruskiej. Setki ludzi prostowało by zachować unikalny ekosystem Puszczy Białowieskiej, ale nie tylko.

W Warszawie na Placu Zamkowym powstał symboliczny mur z kartonów pełnych wściekłych haseł, w Poznaniu aktywiści zablokowali deptak na starówce. W Krakowie w manifestacji wziął udział poseł Franciszek Sterczewski. Protesty odbyły się także w Lublinie i Toruniu. Na pikiety przyszły setki osób, mimo fatalnej pogody.

-Nasze wioski zmieniły się w wojskowe poligony- to nasza codzienność, jesteśmy zamknięci. Obok nas stacjonują od miesięcy uzbrojeni żołnierze- mówiła wczoraj podczas warszawskiej manifestacji jednak z mieszkanek Podlasia, które od wielu miesięcy było objęte stanem wyjątkowym a obecnie zakazem przybywania.

Demonstranci mówili wczoraj o wielu aspektach szkodliwej polityki rządu wobec kryzysu migracyjnego. Zwrócono uwagę na szkodliwe skutki dla ekonomii regionu, przede wszystkim turystki, która bardzo ucierpiała ze względu na obostrzenia. Turyści nie mogą dotrzeć do strefy objętej zakazem przybywania, a atmosfera Podlasia przypomina poligon.

– Obecnie częściej można spotkać tu wojskowego rosomaka niż żubra- mówiła jedna z organizatorek.

Kolejnymi aspektami są dewastacja przyrody, pogłębienie kryzysu humanitarnego trwającego od wielu miesięcy na granicy z Białorusią, oraz brak transparentności działań rządu w sprawie budowy muru.

Spec ustawa na mocy której może powstać mur omija wszelkie przepisy i jest wyjęta spod prawa i nie musi być objęta żadnymi konsultacjami. Skutki przyrodnicze i społeczne nie leżą w zainteresowaniach rządzących, jak twierdzą aktywiści.

Sprzeciw przeciwko budowie muru organizuje oddolna grupa Nie dla Muru. Są to lokalni mieszkańcy, aktywiści, przyrodnicy. Zainicjowali powstanie petycji, w której domagają się natychmiastowego zniesienia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, i przywrócenia możliwości swobodnego poruszania się na Podlasiu. Domagają się również przedstawienia „alternatywnych rozwiązań lub przynajmniej wprowadzenie przejrzystych mechanizmów kontrolnych i podjęcie działań na rzecz minimalizacji negatywnych skutków planowanej zapory dla mieszkańców regionu i dla Puszczy Białowieskiej.”

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…