Niewiele brakowało by doszło do kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym. U wybrzeży Libii przewróciła się łódź z ok. 500 osobami na pokładzie. Gdyby nie szybka reakcja włoskiej jednostki ratunkowej, liczba ofiar kryzysu migracyjnego wzrosłaby o kilkaset.

 Na statku, który wyruszył z okolic Trypolisu w kierunku Cieśniny Sycylijskiej, znajdowało się ok. 500 osób. W momencie kiedy pasażerowie zobaczyli nadpływającą łódź patrolową, na pokładzie wybuchła panika. Niezabezpieczony kuter stracił stabilność, doszło do wywrotki, a wszyscy pasażerowie znaleźli się w wodzie. Wśród nich było kilkadziesięcioro małych dzieci.

 

Dzięki bliskości patroli włoskiej marynarki, udało się zredukować skalę tragedii. Ratownicy błyskawicznie przystąpili do wyławiania ofiar katastrofy. Nie jest znana liczba zaginionych, agencje poinformowały dotychczas o utonięciu pięciu osób. Wszyscy uratowani zostali przetransportowani do ośrodka dla uchodźców w Messynie. Ok. 40 osób, które stan wymagał pilnej pomocy medycznej, zostało umieszczonych w miejscowym szpitalu. Życiu żadnej z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Turcją, która w zamian za polityczne korzyści i miliardy euro zobowiązała się zatrzymywać uchodźców na swoim terytorium, zablokowany został szlak bałkański, przez który w 2015 roku przedostało się na Stary Kontynent najwięcej migrantów. W tej sytuacji główną arterię przerzutową stały się akwen morski pomiędzy Sycylią a Libią. Włochy, które w 2015 roku przyjęły ok. 110 tys. uchodźców, co stanowi najwyższą liczbę po Grecji, w bieżącym roku są najczęstszym kierunkiem jaki obierają ludzie uciekający z Bliskiego Wschodu i Afryki przed wojną, terrorem i głodem. Według przewidywań organizacji badających tendencje migracyjne, na Półwysep Apeniński dotrze w 2016 roku co najmniej dwa razy więcej osób niż w roku ubiegłym. Tylko w poniedziałek włoskie służby wyłowiły z morza 2 tys. uciekinierów. W środę w Cieśninie Sycylijskiej przeprowadzono 23 akcje ratunkowe, w ramach których na pokład przyjęto 3 tys. osób. 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…