Obecna władza obok posunięć ewidentnie podłych i szkodliwych wykonuje zupełnie racjonalne i zgodne z interesem społecznym. Do tych drugich zaliczyć należy przejęcie aktywów francuskiej spółki EDF, czyli nacjonalizację elektrowni Rybnik i ośmiu elektrociepłowni. Transakcja została właśnie dopięta.

Bełchatów, elektrownia należąca do PGE / wikipedia commons

Rząd Beaty Szydło dąży do przywrócenia kontroli państwa nad kluczowymi sektorami gospodarki. Po przejęciu Pekao SA przyszła pora na sektor produkcji energii. Polska Grupa Energetyczna, której większościowym właścicielem jest Skarb Państwa, odkupiła od Francuzów zakłady wytwarzające prąd i ciepło. Wartość transakcji wyniosła 4,27 mld zł. Umowa sprzedaży, podpisana w maju, została zrealizowana w poniedziałek.

– Przejęcie polskich aktywów EDF i rozpoczęcie procesu włączenia ich do Grupy PGE to dla nas historyczny moment i ogromny sukces. Zamknięcie tej transakcji korzystnie zmienia strukturę biznesu grupy, umożliwiając nam znaczny wzrost w perspektywicznym segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej i umacniając na pozycji lidera rynku energii elektrycznej – powiedział portalowi Money.pl prezes PGE Henryk Baranowski.

Znacjonalizowane zakłady ciepłownicze położone są m.in. w Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu.

Rząd musiał pójść na ugodę ze instytucją pełniącą rolę strażnika rynkowej wymiany w Polsce – Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według zapisów porozumienia podpisanego w październiku, premier musiała się zgodzić na sprzedawanie całej energii wytwarzanej w rybnickim zakładzie na giełdzie przez trzy lata, od 2018 roku począwszy.

Mimo to zakup dziewięciu zakładów docelowo podwoił moce cieplne PGE do ponad 7,5 GWt i i aż o jedną czwartą zwiększy moce elektryczne do blisko 16 GWe. Jest to znaczący krok w odbudowywaniu gospodarczej suwerenności państwa i wyraźne odejście od doktryny neoliberalizmu, dotąd w Polsce niepodważalnej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. czy ktoś z Was widział elektrociepłownię we wrocławiu? EDF przez lata wydoił z niej wszystkie pieniadze bez inwestycji. teraz odda polaczkom ruinę.
    od pwrot do ciemnogrodu

  2. Złodziejska prywatyzacja oddała majątek narodowy średnio za mniej niz 5% jego wartości. Teraz burżuazyjne rządy odkupują za 100% wartości rynkowej, a kto wie czy nie po zawyżonych cenach a anarchistyczne lewactwo nazywa to NACJONALIZACJĄ i „racjonalnym posunięciem”.

  3. Panie Nowak, czy Pan wie co to jest NACJONALIZACJA? Nacjonalizacja to jest przejęcie „za friko” i już, np dekretem Lenina. A rząd PiS O D K U P I Ł udziały od Francuzów i to jeszcze trzeba zrobić dochodzenie czy odkup nie nastąpił po zawyżonej cenie.

  4. Rozumiem, że scheda po PRL jest cacy i na dodatek coś tam warta (4,27 mld zł.) a nawet można się nią pochwalić.

  5. Generalnie jestem za. Ale w kraju coraz bardziej odchodzącym od demokracji efektem może być po prostu stworzenie oligarchii w państwowych spółkach. A gdy premie dla prezesów przewyższą dochody przedsiębiorstwa usłyszymy, że spółki skarbu państwa są nierentowne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…