Sieć dyskontów Lidl postanowiła wprowadzić specjalną ofertę dla osób, które cierpią na autyzm i wprowadza „ciche wieczory” w każdy wtorek od 18.00 do 20.00 we wszystkich sklepach w Irlandii oraz Irlandii Północnej.
W zeszłym roku Lidl wprowadził pilotażowy program takiego projektu – i cieszył się on wielkim powodzeniem. Dlatego na wiosnę ruszy już pełną parą.
W każdy wtorek przez dwie godziny wieczorem zakupy będą przyjaźniejsze dla cierpiących na autyzm i pochodne: do sklepu będzie można wejść w towarzystwie psa przewodnika, światła mają być przygaszone, zero muzyki oraz ogłoszeń reklamowych z głośników. Nawet dźwięki, które wydają kasy podczas skanowania towaru mają zostać przyciszone. Zakupy rzecz jasna będzie mógł wówczas zrobić każdy, ale autystycy niepełnosprawni będą podchodzić do kas bez kolejki.
To wszystko ma ułatwić zakupy i zachęcić do marki. Lidl planuje również przygotować specjalne mapki sklepów, na których będą rozrysowane kategorie produktów na półkach, żeby można było wypracować sobie stałą trasę sklepu, dzięki czemu zakupy mają być krótsze i mniej nieprzyjemne, a dokonywanie wyborów mniej frustrujące.
Lidl planuje wdrożyć zmiany od 2 kwietnia 2018 – tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. „Ciche wieczory” mają zostać wdrożone we wszystkich 194 placówkach na terenie obu Irlandii. Sklepy zachęcają też rodziny opiekujące się autystykami do angażowania się w kampanię informacyjną pod patronatem Lidla.
Nowe zwyczaje mają szansę znacząco poprawić wizerunek sieci, zwłaszcza, że w ubiegły piątek jedna z placówek w Dublinie zaliczyła wpadkę – nie wpuściła psa towarzyszącego autystycznej ośmiolatce, która wraz z matką robiła zakupy. Kobieta poskarżyła się portalowi The Juurnal. Zarząd Lidla wydał iświadczenie, iż incydent ten był wynikiem „błędu ludzkiego”, ponieważ polityka sklepu jak najbardziej pozwala na wpuszczanie psów przewodników, jeżeli mają odpowiednie „ubranka” z oznaczeniami. Zaoferowano pokrzywdzonej klientce voucher na 30 euro, a jej córce pluszowego misia, jednak kobieta odmówiła.
Według lokalnych danych statystycznych jedna na 100 osób cierpi w Irlandii na autyzm.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…