Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Wprawdzie instytucje państwowe zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz rozwiązania tego problemu jeszcze w 2012 r., ale znakomita większość osób z niepełnosprawnością pozostaje faktycznie poza rynkiem pracy. Okoliczności te zbadała Najwyższa Izba Kontroli.

NIK przeprowadził kontrolę w wyselekcjonowanych powiatach i gminach w siedmiu województwach. Najbardziej uderzającym  wnioskiem jest ten, iż instytucje i przedsiębiorstwa publiczne nie robią niczego, by zapewnić osobom niepełnosprawnym miejsca pracy. Na 35 sprawdzonych podmiotów, aż 27 nie podjęło w tej mierze żadnych działań. To ponad 77 proc.

Jako główną przyczynę Izba wskazuje zaniedbania po stronie urzędów i spółek miejskich, które powinny wykazać się szczególną wrażliwością socjalną, także na te kwestie. Tymczasem nie ma żadnych struktur ani kadr, które byłby odpowiedzialne za nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów ze środowiskami osób niepełnosprawnych oraz społeczną inkluzję tych osób.

W ciągu ostatnich trzech lat przy naborach do administracji publicznej aplikacje złożyły 202 osoby niepełnosprawne. Tylko 33 zostały przyjęte do pracy. Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w instytucjach zbadanych przez NIK wynosił ledwo ponad 3 proc.

Wprawdzie od 2016 r. poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami uległ pewnemu zwiększeniu, jednak nadal Polska pozostaje w ogonie Europy pod tym względem. Równość, prawo do pracy i do zdobywania doświadczenia zawodowego przez niepełnosprawnych jest w Polsce traktowana bez należytej powagi.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niech NIK lepiej zbada rynek pracy dla ludzi w wieku 40+ którzy jeszcze nawet nie są na półmetku drogi po wypasione emerytury a dla których rynek pracy praktycznie nie istnieje.

  2. Za to w agencjach ochrony mienia – chętnie zatrudniają inwalidów III grupy. PFRON płatosi, a stworzenie stanowiska pracy dla ciecia – kosztuje tyle co nic. To są prawdziwe zakłady pracy chronionej!

  3. „W ciągu ostatnich trzech lat przy naborach do administracji publicznej aplikacje złożyły 202 osoby niepełnosprawne. Tylko 33 zostały przyjęte do pracy.”

    W ciągu mijającej dekady 523 dysortografów starało się o pracę w Komisji oceniającej prace Ogólnopolskiego Dyktanda. Odrzucono wszystkich kandydatów.

    W ciągu ostatniego półwiecza aplikację na stanowiska pilota oraz kierowcy zawodowego złożyło 1024 osób niedowidzących (wada wzroku powyżej 4). Żadna nie została przyjęta.

    DYSKRYMINACJA!!

    1. Porównanie bezzasadne. Znam podejście w naborach wobec osób niepełnosprawnych w urzędach i niestety jest ono mocno wypaczone, zwłaszcza że te nabory są często wypaczone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…