Biskup płocki podczas obchodów 950-lecia miasta Zakroczymia ostrzegł wiernych, że „jeśli raz przyjmą do siebie obcego, to mogą zgotować sobie wielką biedę”.

flickr.com/Arek Olek
flickr.com/Arek Olek

– Papież Franciszek prosi każdą wspólnotę chrześcijańską o przyjęcie do siebie jednej rodziny uchodźców. Ale choć jeszcze nic się nie zaczęło, choć jeszcze nie dotarła tu ani jedna rodzina, choć jeszcze nie daliśmy rady sprowadzić swoich, Polaków, z Kazachstanu, z Syberii, a już słyszymy głosy z Zachodu, a nawet zza oceanu, jacy to jesteśmy ksenofobiczni, ciemni, niecywilizowani – powiedział biskup podczas uroczystego kazania w kościele św. Józefa w Zakroczymiu, porównując obecną sytuację Polski do sytuacji z 1414 roku, kiedy to Krzyżacy „nie przestawali niszczyć Mazowsza” pomimo wygranej cztery lata wcześniej bitwy pod Grunwaldem. – Nauka, jaką zaczerpnęliśmy z tamtych zmagań Polski, Mazowsza z Krzyżakami, pozostała w nas na zawsze: jak raz wpuścisz do domu obcego – wpuścisz do domu dopiero budowanego, do domu małego, domu słabego, to możesz zgotować sobie wielką biedę.

Hierarcha ostrzegł wiernych, aby nie ufali optymistycznym komunikatom papieża Franciszka i nie brali przykładu z krajów zachodnich:Austrii, Francji i Niemiec, które chętnie osiedlają u siebie uchodźców. – Multikulti poniosło porażkę. A czynili to wszystko w imię kolejnej chorej, współczesnej ideologii – ideologii pluralizmu, dla której wszystkie kultury, wszystkie religie i wiary są dobre. Wszystkie – z wyjątkiem jednej, własnej: chrześcijańskiej. Tej jednej, własnej się wstydzą, z tą jedną, własną, z której czerpią korzenie, walczą! – zakończył swoje kazanie Libera.

Biskup zdaje się nie zauważać, że Polska przyjęła już potrzebujące rodziny chrześcijan z Syrii, najwidoczniej nie dotarło doń również wcześniejsze przesłanie episkopatu, które dało wyraźne zielone światło do udzielenia pomocy uchodźcom przybywającym z Afryki. W uroczystej mszy świętej wzięli udział lokalni samorządowcy. Całość homilii wygłoszonej przez biskupa Piotra Liberę można znaleźć na stronach diecezji płockiej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…