Nowe nieszczęście w Demokratycznej Republice Konga nie jest owocem działań antyszczepionkowców. Tego olbrzymiego kraju po prostu nie stać na powszechne szczepienia, mimo wielkich bogactw surowcowych zawartych w jego ziemi. Te jednak eksploatują zagranicznej koncerny. Epidemia odry, na którą zachorowało do tej pory ok. 150 tys. osób, okazała się śmiertelna w blisko 3 tysiącach przypadków. W ciągu siedmiu miesięcy zmarło więcej ludzi, niż zarażonych dwiema innymi chorobami epidemicznymi przez rok.

 

Na rozszerzenie akcji szczepień brak pieniędzy. msf

Z epidemią walczy pozarządowa organizacja humanitarna Lekarze bez Granic (MSF), według której choroba rozprzestrzeniła się już w 23 (na 26) prowincjach. Francuzom pomagają miejscowi wolontariusze i kongijskie ministerstwo zdrowia, lecz brakuje środków. Organizacji udało się zebrać 2,5 miliona dolarów na ok. 9 milionów potrzebnych do efektywnego zastopowania epidemii. Ebola jest bardziej medialna, budzi większy strach w bogatych krajach, co przyciąga setki milionów dolarów: kontrast jest olbrzymi.

Lekarze bez Granic podjęli akcję przeciw epidemii, zanim została ona oficjalnie zadeklarowana przez państwo kongijskie. Od początku roku zaszczepili prawie pół miliona dzieci i zajęli się ok. 30 tys. chorych, lecz z braku środków udało się zatrzymać rozmiar epidemii jedynie w części dotkniętych prowincji. W dziesięciu prowincjach w ogóle nie ma MSF i tam choroba nie przestaje się rozprzestrzeniać.

Odra atakuje głównie dzieci w wieku 5-6 lat i młodych dorosłych, oni też najczęściej umierają. W połowie lipca alarm w sprawie epidemii odry podniosła Światowa Organizacja Zdrowia, skoncentrowana wcześniej na walce z cholerą i ebolą. W połowie mijającego tygodnia kongijskie władze sanitarne podały, że na chorobę wywołaną wirusem eboli zmarło w ciągu roku blisko 2 tys. osób i niemal 300 na cholerę, tj. razem mniej niż zabrała epidemia odry, zabijająca dużo szybciej.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…