Vera Songwe

Wszyscy o tym mówili, wszyscy to przewidywali. Bogatsza część świata, zajęta sobą, nie zareagowała.

Kontynent afrykański jest niemal bezbronny w obliczu pandemii. Informacje o tym, że odnotowano do tej pory 20 tys. zarażonych nie mówią nic, ponieważ służby państw afrykańskich nie są w stanie ani przeprowadzić testów na masową skalę, ani ich służby medyczne nie są w stanie opracowywać rzetelnych raportów statystycznych w takich okolicznościach. Eksperci twierdzą, że tak naprawdę zarażonych jest wielokrotnie więcej.

Oficjalnie podaje się, że z powodu koronawirusa zmarło około tysiąca osób – takie twierdzenia przywołuje Gazeta Wyborcza.

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Afryki jest zdania, że główna fala zachorowań na koronawirusa dopiero w Afryce nastąpi. A wtedy liczba ofiar może sięgnąć milionów. Według szacunków Komisji w Afryce ponad 300 tys. osób straciło życie z powodu Covid-19.

Pandemia ma katastrofalny wpływ na kontynent również dlatego, że gospodarki państw afrykańskich są w oczywisty sposób mniej odporne na sytuacje kryzysowe. Wzrost średni wzrost gospodarczy wszystkich państwa afrykańskich może zmniejszyć się z 3,2 proc. do 1,8 proc., co oznacza, że kolejne 27 mln. ludzi znajdzie się w skrajnym ubóstwie.

O skali problemu niech świadczy fakt, że 56 proc. mieszkańców miast mieszka w slumsach lub zabudowaniach o nieuregulowanym statusie, a tylko 34 proc. afrykańskich gospodarstw domowych ma dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych i może na przykład dbać o regularną higienę rąk.

Opublikowany niedawno raport Komisji zauważa, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Afryce znikną z jeśli nie uzyskają bezpośredniego wsparcia. Na dodatek cena ropy, która stanowi 40 proc. eksportu Afryki, spadła o połowę, a znaczny eksport afrykański, taki jak tekstylia i kwiaty cięte również znacząco się zmniejszył. Turystyka, która stanowi do 38 proc. PKB niektórych krajów afrykańskich, zastopowała, podobnie jak związany z nią przemysł lotniczy.

„Aby chronić wspólny dobrobyt kontynentu i budować go, potrzebne jest 100 miliardów dolarów, (…), aby zaspokoić bezpośrednie potrzeby ludności”, powiedziała Vera Songwe, podsekretarz generalna ONZ i sekretarz wykonawczy Komisji. Przypomniała także, że koszty ekonomiczne pandemii będą najprawdopodobniej wyższe niż straty z powodu ataku samego wirusa.

Komisja proponuje, by w ramach pomocy ułatwić dostarczanie podstawowych artykułów medycznych i żywności z jednoczesnym ograniczeniem eksportu żywności. Pojawiła się także sugestia, by prawa własności intelektualnej na artykuły medyczne, szczepionki i testy były przekazywane bezpłatnie Afryce.

Jednak oczekiwania Afryki na pomoc mogą okazać się złudne. Bogata Północ, zgodnie z ustalonym przez siebie zwyczajem, ograniczy się jedynie do współczujących gestów i uruchomienia dobroczynnych zbiórek, które nie będą w stanie pokryć nawet cząstki żądanej sumy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Tak, umrą miliony. Konkretnie według najczarniejszego scenariusza 100 tys, z półtoramiliardowej Afryki. Czyli smiertelność na kontynencie pozbawionym cywilizacji, techonologii, opieki medycznej a nawet bieżącej wody nie przekroczy 1 promila. I mówimy o wariancie pesymistycznym.

 2. Nadrobią:
  „Ma 40 lat i urodziła 44 dzieci
  Dwunastoletnia Mariam z Ugandy została wydana za mąż za 40-letniego mężczyznę. Już w pierwszym roku małżeństwa urodziła mu bliźniaki. W wieku 23 lat miała 25 dzieci. Kobieta urodziła sześć par bliźniaków, trzy razy wydała na świat trojaczki, a cztery razy czworaczki. Nigdy nie było większej przerwy między dziećmi, niż dwa lata. Wszystkie karmiła piersią od 3-6 miesięcy. Mówi, że marzyła o sześciorgu dzieci, ale cierpi na chorobę genetyczną, dzięki której zachodzi w ciąże mnogie. Leczenia nie podjęto, bo zagrażało jej życiu. To wyzwanie wymyślić tyle imion, stąd kupiła książkę z ich spisem. Niektóre imiona są chrześcijańskie, a niektóre muzułmańskie, inne pochodzą z jej ulubionych filmów”.

  Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-ma-40-lat-i-urodzila-44-dzieci,nId,3289209#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  1. Qwa! Redakcjo! Co wam przeszkadzają badania genetyczne!!! Kurza mor.da! Znów wycinacie komentarze!

  2. Pewnie użyłeś jakiegoś słowa-klucza, po którym automat wyrzyna. Jak dostajesz komunikat, że koment zatrzymany do moderacji, to przyjrzyj się jeszcze raz temu co napisałeś krytycznie i zastanów się, na który wyraz może ktoś być przewrażliwiony. A potem zmodyfikuj jego zapis, na przykład: dópa, Muu-rzyn, p_erdolenie itd itp

  3. Gupi nie jezdem, jeno stwierdziłem, że Kolega Zimiok też jest z Afryki i że nie zajmujemy się przypadkiem z prawdopodobieństwem ośmiu miejsc po przecinku.

  4. Jednak „jezdeś gupi” — jak dana murzynka zawstydzała króliki rodząc jak opętana mogła zwrócić się do jakiegoś dobrotliwego lekarza bez granic i się WYSTERYLIZOWAĆ!!!! Paniał?
   A swoją drogą spójrz w roczniki statystyczne i zobaczysz tam, że tylko szarańcza płodzi się lepiej niż murzyńska brać w Afryce.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Czy koniec z dramatami lokatorów reprywatyzowanych kamienic?

Nareszcie. Sejmowa komisja, nomen omen, sprawiedliwości, pozytywnie zaopiniowała 8 lipca p…