Aktorka Emma Watson, najbardziej znana jako Hermiona Granger z sagi o Harrym Potterze, zadeklarowała na Instagramie solidarność z walką Palestyńczyków o wolne państwo. Post zebrał ponad 1 200 000 pozytywnych reakcji, a ze strony dyplomatów izraelskich doczekał się zjadliwej krytyki.

3 stycznia Emma Watson, która znana jest również jako aktywistka na rzecz praw kobiet, opublikowała na Instagramie post z wyrazami solidarności z Palestyńczykami. Zamieściła fotografię opublikowaną w maju przez grupę Bad Activism Collective. Widoczni są na niej ludzie protestujący przeciwko wysiedleniom z dzielnicy Szajch Dżarrah w Jerozolimie Wschodniej, demonstrujący pod hasłem „Wolna Palestyna”. Na pierwszy plan wysuwa się napis „Solidarność to czasownik”, sugerujący aktywne wsparcie.

Watson opatrzyła zdjęcie cytatem z Sary Ahmed, australijskiej teoretyczki feminizmu, badaczki zagadnień postkolonializmu, tożsamości i queer. Czytamy w nim, że „Solidarność oznacza zaangażowanie i pracę, a także uznanie, że nawet jeśli nie mamy tych samych uczuć, tego samego życia i takich samych ciał, to żyjemy we wspólnej przestrzeni”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Emma Watson (@emmawatson)

Oburzenie

Post Emmy Watson wywołał gwałtowne reakcje izraelskich dyplomatów. – Gryffindor traci 10 punktów za antysemityzm – napisał na Twitterze były przedstawiciel Izraela w ONZ Danny Danon. Do filmów, które uczyniły Watson sławną, nawiązał również Gilad Erdan, obecny przedstawiciel Izraela w ONZ. Pouczył on odtwórczynię roli Hermiony, że magia działała tylko w świecie Harry’ego Pottera. Wytłumaczył przy okazji, do czego on sam użyłby zaklęć.

– Gdyby było inaczej, magia używana w świecie czarodziejów mogłaby wyeliminować zło Hamasu (który uciska kobiety i dąży do unicestwienia Izraela) i Autonomii Palestyńskiej (która wspiera terror). Byłbym za! – napisał dyplomata na Twitterze.

Sympatia użytkowników mediów społecznościowych jest jednak zdecydowanie po stronie aktorki. Wśród ponad 100 tys. komentarzy na jej profilu na Instagramie dominują palestyńskie flagi i wyrazy wdzięczności za to, że „stanęła po właściwej stronie” i „jest prawdziwą humanistką”. Inni użytkownicy chcą dodać Gryffindorowi punkty, a na Twitterze sugerują, że magia prędzej zadziałałaby przeciwko izraelskim żołnierzom. Ponadto wybrzmiewa niedowierzanie, że dość ogólny obrazek i cytat wywołały tak nerwową reakcję.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…