W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone mają coraz większy problem z pandemią wywołaną przez COVID-19, grupa tamtejszych kongresmanów wnioskuje o zwiększenie zakupu liczby myśliwców F-35 przez Pentagon. Chcą zbombardować koronawirusa?

Według Politico, w gronie miłośników zakupu drogich i wadliwych, a więc bezużytecznych bojowo „zabawek”, jakimi są F-35, są zarówno kongresmani z Partii Republikańskiej jak i Demokratycznej. Politycy obu stronnictw chcą powiększyć pulę zakupu tych myśliwców o kolejne 19 sztuk.

„Niezbędne jest, abyśmy nadal zwiększali produkcję jedynego w naszym kraju myśliwca niewykrywalnego piątej generacji, aby zapewnić, że Stany Zjednoczone utrzymają dominację militarną w powietrzu” – napisali wnioskodawcy w liście do przewodniczących Izby Reprezentantów oraz Senatu.

Lewicowe organizacje i komentatorzy polityczni zareagowali na tę propozycję z niedowierzaniem i oburzeniem.

„Skandaliczne priorytety wojskowych podczas pandemii koronawirusa” – tak inicjatywę grupy kongresmanów podsumowała na Twitterze antywojenna grupa Peace Pledge Union.

Z kolei lewicowa antywojenna organizacja Win Without War opublikowała następujący komentarz: „pandemia wirusa i wywołana przez nią katastrofa gospodarcza ujawniły głębokie słabości obecnego porządku gospodarczego i politycznego. Potrzebujemy progresywnej i internacjonalistycznej odpowiedzi na ten kryzys i ta odpowiedź musi spełniać przynajmniej pięć kluczowych kryteriów”.

Zdaniem organizacji są to: zatrzymanie wydatków na Pentagon, broń i prowadzenie wojen, zawieszenie a następnie zniesienie sankcji gospodarczych USA wobec innych państw (takich jak Iran, Kuba, Wenezuela czy Korea Północna), obrona praw i godności imigrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców, koncentracja na współpracy międzynarodowej, a nie konkurencji oraz natychmiastowe wprowadzenie zielonego ładu (Green New Deal).

Win Without War podkreśla, że największe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa XXI wieku, takie jak globalna nierówność, zmiany klimatu, pandemie, nie mogą być rozwiązane w sposób wojskowy. Miliardowe wydatki dla armii kosztem zaspokajania najpilniejszych potrzeb społecznych, takich jak choćby zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej, sprawia, że nawet tak bogaty kraj jak Stany Zjednoczone jest zupełnie nieprzygotowany na poradzenie sobie z pandemią koronawirusa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A nasze pachołki u władzy nie są podobnymi durniami? Nie, bo hameryksncki szmal zostaje w Hameryce, a nasz do niego dołącza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: Policja brutalnie tłumi demonstracje propalestyńskie

Widok jak z lat 60-tych. Protesty pokojowe rozbijane przez ciężko uzbrojoną policję. W ruc…