O zmianie na stanowisku premiera mówiło się już od kilku miesięcy. Prawdopodobnie moment ten nadszedł właśnie teraz. Wskazują na to komunikaty wydawane przez czołowych polityków PiS oraz nieoficjalne doniesienia prasowe. Beatę Szydło ma zastąpić dotychczasowy minister rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Pierwsze pogłoski o możliwym odejściu szefowej rządu pojawiły się po czerwcowym zjeździe PiS w Przysusze. Beata Szydło nie miała wówczas okazji nawet przemówić, co zostało odebrane jako obniżenie jej notowań w rankingu prezesa. Na mównicy brylował wówczas Morawiecki, o którym z kolei wielokrotnie ciepło wypowiadał się Jarosław Kaczyński. W wicepremierze przywódca PiS dostrzega ponoć kandydata nie tylko na premiera, ale również kreatora wizji rozwoju kraju, który ma łączyć w sobie charyzmę i kompetencje.
Mateusz Morawiecki odwołał dzisiaj swoją wizytę w Brukseli, gdzie miał uczestniczyć w unijnym szczycie szefów resortów finansów państw wspólnoty. Poinformował, że musi zostać w kraju, gdzie zatrzymały go „obowiązki bieżące”. Przez komentatorów zostało to potraktowane jako sygnał, że wicepremier jest na ostatniej prostej do przejęcia teki premiera.

Z kolei komunikat Beaty Szydło można odczytać jako swoiste pożegnanie.

Według informacji podanych przez „Wprost”Jarosław Kaczyński spotkał się wczoraj z liderami okręgów Prawa i Sprawiedliwości oraz posłami odpowiedzialnymi za kampanię samorządową nową koncepcję rekonstrukcji rządu. Serwis informuje, że oprócz Beaty Szydło, stanowiska straci trzech ministrów. Szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego zastąpi Krzysztof Szczerski, obecny szef Gabinetu Prezydenta. Z posadą pożegna się również minister środowiska Jan Szyszko, którego resort zostanie połączony z ministerstwem energii. Nowym superministerstwem energii i środowiska pokieruje Krzysztof Tchórzewski, Szyszko zostanie zaś pełnomocnikiem rządu ds. organizacji Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ONZ (tzw. COP 24), który odbędzie się w 2018 r. w Katowicach. Likwidacji ulegnie też ministerstwo cyfryzacji, w związku z czym z rządu odejdzie jego dotychczasowa szefowa Anna Streżyńska.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Im gorzej, tym lepiej. No tak, ale to „gorzej” trzeba jeszcze przeżyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…