Do czego firma GetBack mogła wykorzystywać nasze dane? – Mogła urzędowo zweryfikować poprawność danych posiadanych we własnej bazie osób zadłużonych, skąd wynikała oczywista i poważna przewaga konkurencyjna – mówi dla „RP” prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat, kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Oznacza to jedno – podmiot komercyjny dzięki odpowiednim kontaktom z osobami powiązanymi z MSWiA, znalazł sposób na skuteczniejsze ściganie dłużników, a wszystko odbywało się w warunkach skandalicznego naruszenia obowiązujących przepisów chroniących prywatność.
Czy MSWiA udostępniło PESELe komuś jeszcze? ? Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że w latach 2010–2015 szefostwo resortu wydało wydał osiem decyzji w zakresie udostępniania danych z rejestru  za pomocą urządzeń teletransmisji w drodze weryfikacji. Ostatnia z tych ośmiu decyzji została wydana na początku października 2015 roku, a więc u schyłku panowania Platformy. Od 2016 r. katalogi przejęło Ministerstwo Cyfryzacji, które twierdzi, że obecnie firmy posiadają łącznie dziewięć takich zgód.
Co na to platformerska szefowa MSWiA? Teresa Piotrowska zasłania się amnezją. – Nie pamiętam, bym taką decyzję podejmowała. Sprawami PESEL zajmował się mój zastępca, mogłam go upoważnić – mówi polityczka w rozmowie z „Rz”.

Sprawę zbada prokuratura. Warto podkreślić, że nie jest to jedyna afera z wyciekiem PESELi, z firmą GetBack w roli głównej. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej” spółka pozyskiwała dane z bazy skradzione z  dużej warszawskiej kancelarii komorniczej. Proceder miał miejsce w 2016 roku. Wyciek zdiagnozowało wówczas Ministerstwo Cyfryzacji i zawiadomiło organy ścigania. W grudniu 2016 r. prokuratura i ABW zatrzymały cztery osoby pod zarzutem udostępniania chronionych danych osobowych z bazy PESEL osobom nieuprawnionym. Komu? Firmie windykacyjnej. Jak podaje „Rz” – tą firmą była spółka GetBack.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …