Sąd Najwyższy Hiszpanii pozytywnie zaopiniował wniosek prokuratora generalnego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Carlesa Puigdemonta. Jednocześnie aresztowano ośmiu zdymisjonowanych katalońskich ministrów.

Na krótkiej liście kandydatów do ENA obok przywódcy Katalonii widnieją jeszcze cztery nazwiska jego bliskich współpracowników, współtworzących jego gabinet polityczny: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serrat oraz Lluis Puig. Jednocześnie Sąd Najwyższy pozwolił na tymczasowe osadzenie w areszcie śledczym ośmiu ministrów, w tym wiceszefa rządu Katalonii, Oriola Junquerasa. Sędziowie chcą, aby wytłumaczył się z referendum niepodległościowego.

Wezwanych do złożenia zeznań przed madryckim sądem Audiencia Nacional zostało w sumie 14 członków zdelegalizowanego rządu. Mogą liczyć się z zarzutami o rebelię, działalność wywrotową i malwersację.

Grozi im wieloletnie więzienie. Za zdradę stanu skazani mogą zostać nawet na 30 lat pozbawienia wolności. Sąd zezwolił, aby za kaucją w wysokości 50 tys. euro mógł wyjść z aresztu Santi Vila, były szef departamentu ds. przedsiębiorczości. Zrezygnował on ze stanowiska w rządzie przed 27 października, dlatego jego „wina” jest według Hiszpanów nieco mniejsza.

Wczoraj po południu przed SN w Madrycie zeznawało sześcioro katalońskich liderów niepodległościowych. Wśród nich była odsunięta od władzy szefowa katalońskiego parlamentu Carme Forcadell. Gdy urzędnicy byli przesłuchiwani w stolicy Hiszpanii, w Barcelonie przed siedzibą rządu trwała manifestacja poparcia. Ostatecznie sąd na wniosek adwokatów odroczył przesłuchanie do 9 listopada.

Również Rada Miasta Barcelony przyjęła wczoraj uchwałę, w której uznała zwierzchnictwo odwołanego rządu Carlesa Puigdemonta. Nazwano go „jedynym prawowitym reprezentantem ludu Katalonii”. Zaproponowaną przez Lewicę Republikańską Katalonii uchwałę poparły: Europejska Katalońska Partia Demokratyczna Puigdemonta, a także Kandydatura Jedności Ludowej i Wspólna Barcelona Ady Colau.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To nowa, demokratyczna, świecka europejska tradycja…. Skazywanie za działalność polityczną i dążenia niepodległościowe mniejszości etnicznej….
    Za to w imię tego samego rozpirzenie Jugosławii było w porządku…
    Zadziwiający ten dualizm moralny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …