Strefa Schengen coraz bliżej likwidacji? Belgia jako siódmy należący do niej kraj skorzystała z prawa do zawieszenia „w szczególnych okolicznościach” zasad wolnego przepływu osób.
Rząd w Brukseli zaniepokoiły doniesienia z Francji, która właśnie zabiera się do radykalnego rozwiązywania kryzysu migracyjnego. Po przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne trzy miesiące, minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve zapowiedział zniszczenie nielegalnych obozów dla uchodźców w pobliżu Calais. Teoretycznie Francja zaoferuje im miejsca w ośrodkach dla cudzoziemców. W praktyce „socjalistyczny” rząd chciałby, żeby uciekinierzy z Bliskiego Wschodu rozeszli się i przestali rzucać w oczy. Lepszych pomysłów na rozwiązanie problemu w Paryżu nie opracowano.
Na tych uchodźców, którzy zechcą ruszyć za lepszym życiem do Belgii, na granicy czeka łącznie 290 dodatkowych policjantów. Jak pochwalił się belgijski minister spraw wewnętrznych Jan Jambon, mają już na koncie pierwszy sukces: zmusili grupę 32 nielegalnych migrantów, by zostali nad Sekwaną. Mundurowi spodziewają się, że z niegościnnej Francji w najbliższych dniach będzie próbowało uciekać nawet kilka tysięcy ludzi. Rząd Belgii boi się, że uchodźcy, którzy z Calais próbowali dostać się tunelem na Wyspy Brytyjskie, mogą urządzić nowe nielegalne obozy w pobliżu portu Zeebrugge, skąd wypływają promy do Wielkiej Brytanii.
Minister spraw wewnętrznych Belgii, w odróżnieniu od francuskiego odpowiednika, nie wciskał opinii publicznej, że likwidowanie obozów to wyraz dbałości o „podstawowe prawa uchodźców”. Stwierdził wprost, że dzikie obozy nad belgijskim morzem, gdyby wyrosły jeszcze przed sezonem wakacyjnym, mogłyby odstraszać turystów. Dlatego kontrole na belgijsko-francuskiej granicy zostały przywrócone „na czas nieokreślony”. Do pomocy uchodźcom Belgia się nie poczuwa.
[crp]Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Dobrze, że młodzi mężczyźni z krajów atakowanych przez III Rzeszę nie szli se na uchodźstwo, wyobrażacie to sobie?
No tak, prawo do życia mniej ważne niż wrażenia estetyczne
Prawo do życia? Czy prawo do życia w Wielkiej Brytanii? Cóż to zagraża życiu mieszkańców dżungli pod Calais? Francuscy mordercy?
Pomyliło Ci się prawo do życia z prawem do spełniania zachcianek. Mają kaprys być w Anglii, więc wszyscy muszą się podporządkować?