Do poznańskiego Sądu Okręgowego wpłynął pozew przeciwko Jackowi Jaśkowiakowi. Stroną pozywającą jest Telewizja Polska, która zarzuca poznańskiemu włodarzowi, że po zamachu w Gdańsku na łamach prasy naruszył dobre imię publicznego nadawcy. Prezydent przepraszać jednak nie zamierza.

Pozew w imieniu TVP złożyła Kancelaria Dyrda Szymański Kondratowicz. Chodzi o kilka wypowiedzi Jacka Jaśkowiaka po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jaśkowiak w rozmowie z poznańską „Gazetą Wyborczą” powiedział „to Jarosław Kaczyński zdecydował, że szefem publicznej telewizji będzie Jacek Kurski, a ten z kolei decyduje o tym, że telewizja pełna jest propagandystów i nienawistnych materiałów”.
Odniósł się też w sposób bardziej bezpośredni do gdańskiej tragedii. – Pawła Adamowicza zaatakował oczywiście kryminalista o jakichś psychopatycznych cechach, ale ja tu widzę związek z przyzwoleniem na mowę nienawiści i wykorzystaniem emocji politycznych – stwierdził Jacek Jaśkowiak.

Na Woronicza uznano, że jest to powód do wytoczenia sprawy sądowej. Adwokaci telewizji mówią o „bezpodstawnych pomówieniach”, a także uważają, że prezydent powinien złożyć przeprosiny i zaprzestać formułowania ocen lub sugestii godzących w dobre imię TVP. W żądaniach zawarte jest również wpłacenie 10 tys. zł na WOŚP oraz publikacja przeprosin na łamach ogólnopolskiego wydania „GW”, co kosztować może Jaśkowiaka jeszcze więcej.

Co na to wielkopolski włodarz?  Sprawę skomentowała jego rzeczniczka. – Potwierdzam, że taki pozew wpłynął. Prezydent podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko dotyczące materiałów emitowanych przez TVP. W szczególności odnosi się ono do standardów – a raczej ich braku – stosowanych przez redaktora Wawrzyniaka i redaktor Molską z poznańskiego oddziału TVP – powiedziała Hanna Surma w rozmowie z portalem E-poznań.

Jacek Jaśkowiak był jednym z najbliższych politycznych sojuszników Pawła Adamowicza. W dniu jego pogrzebu był jednym z prezydentów miast, którzy nieśli trumnę. Sześć dni po śmierci prezydenta Gdańska, Jaśkowiak złożył odwołanie od decyzji prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie „aktów zgonu”, które prezydentom kilku miast wystawiła Młodzież Wszechpolska.

Posunięcie TVP wydaje się wyjątkową impertynencją, gdyż nie dalej jak wczoraj informowaliśmy o raporcie Rady Etyki Mediów, w którym znalazło się jednoznacznie stwierdzenie, że Telewizja Polska podjudzała i szczuła na Pawła Adamowicza w 2018 roku. A zatem wypowiedzi Jaśkowiaka, zawierające oskarżenie o kreowanie atmosferę nagonki znalazły potwierdzenie.

paypal

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Mowa nienawiści” idealnym chłopcem do bicia. Opozycyjni libertariańscy ekstremiści mogą w ten sposób zataić tragiczne konsekwencje łamania przepisów bezpieczeństwa.

    1. A druga strona to aniołki bez skazy? Czy również umoczeni w mowie nienawiści pod adresem PiS?
      Jedni warci drugich

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…