Główna twarz kampanii wyborczej Zjednoczonej Lewicy otrzymała wczoraj oficjalne poparcie od Henryki Bochniarz – szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Portal Strajk.eu poprosił o komentarz do tej sytuacji znanych lewicowych polityków, działaczy i komentatorów.

Piotr Ciszewski (Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza): – Pojawienie się pani Bochniarz, przedstawicielki kapitalistów w kampanii wyborczej Barbary Nowackiej to dowód na to, jak nisko ideowo upadła Zjednoczona Lewica. To o poparcie ludzi pracy, kobiet pracujących w supermarketach, czy bezrobotnych powinna zabiegać lewica. Jeśli popiera ją Bochniarz, to znaczy, że coś jest nie tak. Nie można przecież opierać polityki na „solidarności kobiet” bez względu na ich klasowe pochodzenie.

Piotr Szumlewicz  (OPZZ, Zjednoczona Lewica): – Kilkanaście dni temu apelowałem o poparcie dla mojej kandydatury do organizacji pracodawców. Argumentowałem, że podniesienie płacy minimalnej, zwiększenie stabilności zatrudnienia, zmniejszenie nierówności dochodowych, przyczynią się do rozwoju całej gospodarki. Apelowałem jednocześnie, aby powstrzymać roszczeniowe, antypracownicze głosy części środowisk biznesu. Cieszę się, że Henryka Bochniarz wreszcie przejrzała na oczy i wsparła egalitarne, propracownicze postulaty. Mam nadzieję, że przekona również swoich współpracowników do poparcia propracowniczego programu.

Krystian Szadkowski (Praktyka Teoretyczna): – Nie widzę nic dziwnego w tym, że przedstawicielka organizacji tak zwanych „przedsiębiorców”, Henryka Bochniarz, udziela wyborczego poparcia, liderce Zjednoczonej Lewicy, Barbarze Nowackiej. Sojusz kapitału i przedstawicieli reprezentacyjnej, parlamentarnej demokracji jest czymś oczywistym i trwać będzie tak długo, jak utrzymywane będą polityczne gwarancje funkcjonowania kapitalistycznego wyzysku. Fakt, że w ostatnim czasie coraz więcej przedstawicieli biznesu odsłania swoją „społeczną wrażliwość”, świadczy tylko o rozmiarach obecnych w tym środowisku lęków przed kolejnymi wystąpieniami i samoorganizacją coraz bardziej duszonych pracownic i pracowników. Istotnym zadaniem stojącym przed jakąkolwiek lewicą godną tego miana, nie jest domaganie się stabilnej i godnej pracy w ramach regulowanego dnia pracy, ale walka, choćby długotrwała o zniesienie systemu pracy najemnej. Niczego takiego nie można się dziś niestety spodziewać po reprezentantach i reprezentantkach jakiejkolwiek partii politycznej startujących w obecnych wyborach. Dlatego uważam, że wypominanie powiązań Nowackiej z Bochniarz jest tropieniem tanich kontrowersji.

Katarzyna Paprota (Partia Razem): – Poparcie Henryku Bochniarz dla kogokolwiek chcącego plasować się na lewicy to pocałunek śmierci. Ta sytuacja pokazuje, że znów, jak za rządów SLD, w optyce koalicji reprezentowanej przez Barbarę Nowacką są nie ludzie pracy, lecz świat biznesu.

Jan Kapela, (Krytyka Polityczna) : – Fakt, że typowana na lewicową kandydatkę na premierę Barbara Nowacka zyskuje poparcie szefowej związku pracodawców i to jeszcze po świetnym występie w programie u Tomasza Lisa nie dziwi mnie wcale. Przedsiębiorcy powinni mieć nosa do interesów. A inwestowanie w Nowacką to z pewnością będzie dobrze wydany kapitał. Nawet jeśli tylko symboliczny.

Obraz w treści 1

Obraz w treści 2

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Z tego co wiem, Bochniarzowa chciała ją poprzeć, a Nowacka się o to nie ubiegała. Z tego względu trudno mieć pretensje do Nowackiej. Niech sobie Bochniarzowa popiera kogo chce. Ja głosuję na związkowca z Zjedn. Lewicy

  2. podstawowe pytanie: czy Barbara Nowacka zabiegała o poparcie Bochniarzowej? Bo jeśli nie, to nie ma żadnej sprawy.

  3. Nowacka dostała także moje poparcie, a także mojego szwagra Zbycha. Tylko ona o tym nie wie, tak samo, jak o „poparciu” Bochniarzowej.
    Ale mamy demokrację (podobno) i każdemu wolno popierać każdego.

  4. Co w tym dziwnego? Szefowa organizacji pracodawców poparła kanclerz prywatnej szkoły. Biznes musi przecież wspierać „młody” biznes. Stara, dobra szkoła Leszka Millera. Nowacka szybko się uczy. A może zawsze taka była, tylko niektórzy uwierzyli w jej medialny wizerunek? Jeżeli naprawdę cieszy się z poparcia tej starej, głupiej, cynicznej baby, to niech od razu zawiąże koalicję z Petru. A tak serio: myślę, że ta ekipa naprawdę ma spore szanse, aby zakończyć swą krótką historię 25 X. I chyba nie ma czego żałować.

  5. Wg mnie to po prostu troll ze strony Bochniarz i tyle. Widać, kto sie stara, aby ZL nie wszedl do sejmu

  6. No to chyba rozwiewa jakiekolwiek podejrzenia, że Zlew to lewicowa partia… Jak zawsze w swej 25 letniej historii SLD reprezentuje interesy wielkiego kapitału i popiera wyzysk pracowników… że o gorszych sprawach nie wspomnę…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…