Były lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn w wywiadzie dla „The Times” wypowiedział się przeciwko NATO i militarnym sojuszom.

Corbyn wyraził swoje marzenie, by zobaczyć świat, w którym „zaczniemy ostatecznie rozwiązywać wszystkie sojusze wojskowe”. Corbyn dodał, że trzeba jednocześnie zastanowić się, jak najlepiej zapewnić pokój światowy na przyszłość. „Drogą zwiększenia liczby sojuszy wojskowych? Drogą zwiększenia poziomu zbrojeń? Czy drogą zakończenia konfliktu militarnego na Ukrainie i innych konfliktów, które zabijają ogromną liczbę ludzi? I zadajcie sobie pytanie: czy sojusze wojskowe przynoszą pokój? Czy może tak naprawdę nakręcają się wzajemnie tworząc ogromne niebezpieczeństwo?”

Corbyn odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy NATO trzeba rozwiązać natychmiast stwierdził, że obecnie rozwiązanie NATO jest nierealne. W miejsce tego, uważa brytyjski polityk, w łonie Sojuszu pojawi się głęboka dyskusja związana z problemami bezpieczeństwa. Były przewodniczący Partii Pracy zwrócił uwagę, że jeszcze rok temu NATO rozmawiało z Rosją na tematy bezpieczeństwa, a trzy lata wcześniej prowadziło nawet wspólne manewry wojskowe.

Nie obeszło się bez pytań o obecną wojnę na Ukrainie.

Brytyjski polityk powiedział, że nie wini NATO za agresję Rosji, ale namawia, by na to wydarzenie patrzeć historycznie.

Na pytanie, czy gdyby był dzisiaj premierem, to czy wysyłałaby Ukrainie broń tak, jak robi to rząd Borisa Johnsona, Corbyn odpowiedział, że „popierałby prawo Ukrainy do samoobrony”, ale jednocześnie żądałby porozumienia i pokoju. Brytyjski lewicowy polityk dodał, że potępia Władimira Putina „za to, co zrobiła Rosja”.

Jeremy Corbyn krytycznie wypowiedział się o działaniach Borisa Johnsona i Joe Bidena, że nie zrobili wystarczająco dużo dla zachowania pokoju i dialogu. Wymijająco wypowiedział się o roli prezydenta Zełenskiego, ograniczając się do stwierdzenia, że podziwia go za to, co mówi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…