Oficjalnie na Cyprze wolno już przerwać ciążę do 12 tygodnia, chyba że jest ona wynikiem gwałtu lub kazirodztwa – wówczas aborcja będzie dozwolona nawet do 19 tygodnia. Do tej pory Cypryjki dokonywały 9 tysięcy aborcji rocznie. Oczywiście w podziemiu.

Kolejny kraj na mapie Europy, który wprowadził cywilizowane, nowoczesne prawo reprodukcyjne. Już za chwilę Polska zostanie osamotniona na straży cudzych macic – spośród dwóch państw, które do tej pory szczyciły się najsurowszymi przepisami w tym zakresie (czyli Irlandia i Malta), jedno właśnie szykuje się do referendum łagodzącego prawo aborcyjne.

Wczoraj wieczorem cypryjscy parlamentarzyści uchwalili liberalną ustawę. „Za” było 33 posłów, „przeciwko” – tylko 8. Pięciu wstrzymało się od głosu.

Do tej pory przerwanie ciąży było dozwolone do 10 tygodnia na Cyprze Północnym, w nieuznawanym państwie wspieranym przez Turcję. W reszcie kraju – wyłącznie w przypadku orzeczenia przez dwóch lekarzy, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety. Aborcja dokonana z innych względów była karana.

Stella Kyriakidu, posłanka Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), stwierdziła, że dzięki ustawie Cypryjki dostaną wreszcie szansę, aby wyjść z podziemia – do tej pory wykonywały ponad 9 tysięcy aborcji rocznie, często w niebezpiecznych warunkach, nie wszystkie kobiety było bowiem stać na turystykę aborcyjną do innych krajów europejskich.

Aborcja na tak zwane życzenie jest dopuszczalna w większości państw europejskich, Azji i Ameryki Północnej. Ograniczenia w tym zakresie obowiązują głównie w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W państwach UE nie odnotowano, aby zakaz aborcji zmniejszał liczbę przerywanych ciąż. Jednak według ONZ, legalna aborcja zmniejsza jednak ilość powikłań po zabiegach dokonanych w podziemiu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …