Przemysław Czarnek

– W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy – powiedział w piątek w Jarosławiu na Podkarpaciu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Oznacza to, że ważne z perspektywy zdrowia i bezpieczeństwa profesje będą zalane „fachowcami” o średnich kwalifikacjach.

Wielkopańskie przedstawienie na Podkarpaciu

Szef MEiN  odwiedził z gospodarską wizytą Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. W auli porozmawiał z kadrą i studentami.

Nie zabrakło pokazowych gestów. Przekazał rektorowi uczelni czek na ponad 1,1 mln zł. Czarnek przypomniał, że na koniec roku 2021 pozostało do rozdysponowania kilkadziesiąt milionów złotych w ramach dodatkowych środków subwencji na uczelnie wyższe.

Czarnek sypnął kasą

Rządowy dobrodziej napomknął, że uczelnie zawodowe otrzymały w sumie 36 mln zł i to największa pula z pieniędzy, które pozostały. To zwiększa subwencje dla uczelni zawodowych w kraju do blisko 800 mln zł.

Jak zaznaczył Czarnek, subwencja dla uczelni zawodowych będzie się zwiększać każdego roku. Jego zdaniem, tego typu uczelnie są przyszłością i otwierają nowe kierunki, które są „na wagę złota”. W tym kontekście wymienił m.in. kierunek psychologii, który zamierza otworzyć jarosławska uczelnia.

Dotowanie szkół o niskiej renomie, obsadzonych słabą kadrą naukową, nastawionych na przysposabianie do zawodu, to według Czarnka lepsze jutro polskiego szkolnictwa wyższego.

– Wielka przyszłość przed uczelniami zawodowymi, bo tego oczekuje państwo polskie – powiedział.

– Polska potrzebuje wyższych uczelni zawodowych, takich jak w Jarosławiu, ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy. – Państwo macie misję i wielką nadzieję dla naszego kraju. Tu, na miejscu widzicie, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy – podkreślił.

Nie musicie przenosić się do metropolii

Czarnek przekonywał obecnych na spotkaniu studentów, że nie ma potrzeby jeździć do wielkich miast. – Tam nie ma lepiej niż tu, w Jarosławiu. Tu jest też świetna kadra, która bardzo dobrze kształci – podkreślił.

Minister zadeklarował, że jego resort „będzie dbał o uczelnie zawodowe”. „Musimy jeszcze mocniej postawić na wyższe szkoły zawodowe, tak jak na, w ogóle, szkolnictwo zawodowe” – powiedział. Czarnek zwrócił uwagę, że coraz więcej absolwentów szkół podstawowych wybiera szkoły zawodowe.

Minister wcześniej w piątek odwiedził Tarnobrzeg, gdzie również przekazał dodatkowe subwencje dla kilku uczelni zawodowych z Podkarpacia.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …