„Guardian” podaje wstrząsające dane włoskiego think tanku ISPI, który zlicza uchodźców przybywających drogą morską do Włoch z Libii. Tonie aż 4,5 procent z nich (w zeszłym roku te wskaźniki były dokładnie dwa razy mniejsze). W czerwcu padł czarny rekord: utonął co siódmy imigrant wyruszający w morze z libijskiego wybrzeża.
Oprócz smutnych danych ISPI, również Międzynarodowa Organizacja ds. Migraci (IOM) podsumowała ostatni bilans utonięć. W zeszłym tygodniu liczba ofiar śmiertelnych wśród uchodźców czwarty rok z rzędu przekroczyła tysiąc.
– To alarmujący wzrost liczby ofiar, wszystko dlatego, że przemytnicy wykorzystują coraz większą desperację imigrantów – twierdzi Othman Belbesi, szef misji IOM w Libii. – Tylko w ciągu ostatnich kilku dni zginęło ponad 200 osób.
Belbesi przekonuje też, że coraz to nowe obostrzenia – między innymi większa skuteczność libijskiej straży przybrzeżnej w przechwytywaniu i cofaniu łodzi do Afryki (aktualnie udaje się cofnąć około 44 procent wyruszających) – ośmielają przemytników. Ci żerują na desperacji ludzi, bojących się skutecznego „zamknięcia” morza i wysyłają ich na pewną śmierć w zdezelowanych łajbach.
UN says 1 in 7 #Libya sea migrants died in June https://t.co/IVxQzAkI0m
— Arab News (@arabnews) 6 lipca 2018
Head of IOM asks Libya not to send rescued migrants back to detention https://t.co/MvAMDIa5FF pic.twitter.com/t7uybUVAhx
— Alpha B (@AlphaBedoh) 6 lipca 2018
A co dzieje się z migrantami cofniętymi do Libii?
– Imigranci zawracani przez straż przybrzeżną nie powinni automatycznie być umieszczani w ośrodkach. Obawiamy się, że są one i tak już przepełnione, a wraz z napływem nowych imigrantów warunki w nich panujące jeszcze bardziej się pogorszą – mówi Belbesi.
– Jesteśmy świadomi nieludzkiej sytuacji, w jakiej się tam znaleźli. ONZ robi, co może, by poprawić warunki, w jakich są przetrzymywani – dodała cytowana przez „Guardiana” rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud.
Jak na razie pomysł Brukseli, aby afrykańskie kraje utworzyły nowe, lepsze ośrodki na zasadzie dobrowolności – okazał się fiaskiem. Albania, Algieria, Egipt, Libia, Maroko i Tunezja oświadczyły, że nie mają zamiaru tego robić.
Migration: EU sets new policies with African nations to deter migrants from seeking new lives, what does it mean for Africans following dreams northwards & the countries they transit through?To smugglers in Niger & migrants in detention centres in Libya? https://t.co/DfvT6xVZqH
— Rida Lyammouri (@rmaghrebi) 6 lipca 2018
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…