Nie są nam obojętne losy innych ludzi i zwierząt – mówią członkowie grupy HelpCzewa, która powstała właśnie w Częstochowie. Organizacja postawiła sobie za cel reagowanie tam, gdzie dzieje się ludzka i zwierzęca krzywda.

Julia Cyran pomagała przy organizacji I i II Marszu Równości w Częstochowie. Od dwóch lat jest również wolontaryjną ratowniczką Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Podczas epidemii odpaliła zbiórkę dla przedstawicieli tej profesji w swoim mieście. Teraz wraz ze znajomymi postanowiła zrobić krok naprzód.

– Chodzi o to aby stworzyć w Częstochowie coś co zjednoczy i zaktywizuje ludzi, zwłaszcza tych młodych, do pomagania innym i sobie nawzajem – tłumaczy Julia w rozmowie z Portalem Strajk.

Zbiórka środków na rzecz ratowników była dla niej przetarciem w boju. – To była samodzielna inicjatywa i ogarnięcie tego to była dla mnie totalna nowość, ale myślę, że sobie poradziłam i to dało mi taki sygnał: czemu by nie spróbować czegoś więcej,  skoro zawsze chciałam – wyjaśnia.

Jakie będą obszary działalności grupy HelpCzewa? Julia podkreśla, że zgłaszać się można praktycznie ze wszystkim, a ona i jej towarzysze postarają się pomóc. Na początek jednak chcą się skoncentrować na wsparciu osób ubogich, w kryzysie bezdomności, a także członkom społeczności LGBT, który, co Julia wie doskonale, potrzebują często materialnej czy psychologicznej pomocy.

HelpCzewa już pracuje nad nawiązaniem współpracy z psychologami, terapeutami i streetworkerami, którzy mogliby udzielać profesjonalnego wsparcia.

Bez pomocy nie zostaną też inne istoty czujące. – Planujemy przeprowadzać zbiórkę  na częstochowskie schronisko dla zwierząt- zapowiada Julia Cyran.

W planach jest również cykl filmowy „Let’s talk about… ” w ramach którego HelpCzewa będzie pracować nad świadomością społeczną na temat takich zjawisk jak bezdomność czy dyskryminacja ze względu na płeć czy orientacje seksualną.

– Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy coś wspaniałego na terenie naszego miasta – mówi Julia.

patronite

Zobacz także

Syria: ONZ redukuje pomoc humanitarną dla dżihadystów

Po serii nieudanych głosowań Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w końcu rezolucję o przedłuż…