Pracownicy sieci marketów budowlano-remontowych „Praktiker” z Bytomia i Zabrza poskarżyli się w lokalnej prasie na swoich szefów. W korespondencji wysłanej do „Dziennika Zachodniego” padają oskarżenia o zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń i uchlaniu się od opłat składek ZUS.

Sprawą zajął się już Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Z informacji, które pozyskał „Dziennik Zachodni” wynika, że firma prowadząca markety „Praktiker” nie wypłaciła we wspomnianych miejscowościach pensji za ubiegły miesiąc i nie odprowadziła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosownych comiesięcznych należności. Pracownicy sygnalizują również, że wkrótce ogłoszona ma zostać upadłość tego podmiotu i że zagrożona jest również wypłata wynikających z umów odpraw.

Trudno ocenić w tej chwili wiarygodność przedłożonych dziennikarzom informacji, ale prawdopodobieństwo ich prawdziwości jest wysokie. „Praktiker” działa w Polsce od 20 lat. W roku 2013 przedsiębiorstwo przejmuje – jak to się mówi – „polski kapitał”. Niemieckie oddziały upadają. Trudno ocenić czy kłopoty zaczęły się wtedy, czy nieco później. Wiadomo jedynie, że od 2o16 r firma zawiadująca tymi sklepami w Polsce znajduje się w tzw. postępowaniu sanacyjnym (sic!).

Po wdrożeniu specjalnego planu restrukturyzacji przedsiębiorstwo miało znów stanąć na nogi i odrobić straty. Przedstawiciele Praktiker Polska Sp. z o.o. wydali oświadczenie, w którym o drastyczne pogłębienie kryzysu i brak wynagrodzeń oskarżają wierzycieli.

Praktiker Polska Sp. z o.o. informuje, iż w związku z niedopuszczalną, zdaniem Zarządcy, egzekucją komorniczą na zlecenie naszego największego wynajmującego, której skutkiem jest zablokowanie działalności handlowej 9 z 13 marketów dalsza realizacja planu restrukturyzacyjnego stała się niemożliwa. (markety w Zabrzu i Bytomiu to jedne z tych zajętych przez komornika).

Drastyczne zmniejszenie liczby placówek handlowych spowodowało, że firma straciła płynność finansową. Zgodnie z obowiązującym prawem restrukturyzacyjnym i zaistniałą sytuacją, Zarządca złożył stosowny wniosek do Sędziego Komisarza. Sąd na jego podstawie umorzył postępowanie sanacyjne (obwieszczenie Monitorze Sądownym i Gospodarczym z dnia 26.04.2017). Praktiker Polska wielokrotnie podkreślał, że według nowego prawa restrukturyzacyjnego podjęte działania są niedopuszczalne, co potwierdzają Sądy w uzasadnieniach wydanych orzeczeń. Niestety Spółka nadal oczekuje na rozpoznanie kluczowych skarg.

Pomimo trudnej sytuacji i zablokowania sprzedaży w aż 9 lokalizacjach spółka dotychczas regulowała zobowiązania względem pracowników.

W zaistniałych obecnie okolicznościach część pracowników nie mogła otrzymać wynagrodzenia za kwiecień. Pomimo umorzenia postępowania sanacyjnego Zarządca podejmuje wszelkie działania, by podtrzymać działanie przedsiębiorstwa w obecnym wymiarze i zabezpieczyć środki na obsługę ewentualnego postępowania upadłościowego czytamy w oświadczeniu cytowanym na stronach internetowych „Dziennika Zachodniego”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…