Prezydent Duda był wczoraj na Śląsku. Składał kwiaty, przedstawiał się jako opiekun ludzi pracy. Wypowiadał się również o planowanej reformie szkolnictwa w co najmniej niepokojący sposób.

www.prezydent.pl fot. Andrzej Hrechorowicz
www.prezydent.pl fot. Andrzej Hrechorowicz

– Śląsk jest miejscem dla Polski niezwykle ważnym. Jest przede wszystkim miejscem związanym z bardzo silnym etosem pracy. Pracy solidnej, wykonywanej nawet w trudzie, nawet ciężkiej bardzo pracy, ale zawsze wykonywanej z ogromną powagą, z myślą o rodzinie, o wspólnocie – tak prezydent starał się oczarować zgromadzonych. Upamiętnił powstańców śląskich pod Kopcem Wyzwolenia, następnie w typowym dla siebie stylu udał się do sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Potem w Zabrzu Duda spotkał się ze związkowcami z zagrożonej likwidacją kopalni Makoszowy. Ci po rozmowie z nim byli umiarkowanie zadowoleni, chociaż głowa państwa momentami niemiło ich zaskakiwał. – Pan prezydent był bardzo zaniepokojony sytuacją w naszej kopalni. Myślał, że wydobywamy węgiel na poziomie 1200 m i jesteśmy najgłębszą kopalnią w Polsce. A to jest nieprawda. Po przedstawieniu naszych informacji odnośnie sytuacji kopalni i poinformowaniu go o tym, że nie było dialogu społecznego z Ministerstwem Energii, stwierdził, że sytuacja jest zupełnie odwrotna niż przypuszczał i postara się nam pomóc – tak przebieg rozmowy z Dudą relacjonował dla „Dziennika Zachodniego” Artur Banisz, który w kopalni przewodniczy strukturom „Solidarności”.

W innym tonie prezydent wypowiadał się na temat planowanej reformy edukacji. Okrzyki części zebranych w Zabrzu, którzy domagali się zachowania gimnazjów, skwitował: różne zmiany są dokonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich 27 lat. Jedne są lepsze, drugie są gorsze. W oczywisty sposób z kontekstu wynikało, że dobre zmiany to te, które wprowadza ekipa bliska Andrzejowi Dudzie. Tym bardziej, że on sam uczył się w ośmioklasowej podstawówce i czteroletnim liceum i, jak zapewniał, wspomina taki system z zadowoleniem.

Najbardziej niepokojąco zabrzmiały końcowe zapewnienia Dudy, że szkoła, która wyłoni się po reformie, będzie uczyć inaczej niż ta, którą on znał. – Polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii, historii, w której wiadomo, kto był zdrajcą, a kto był bohaterem – skonstatował prezydent. Przykładów nie podał, ale tych każdy średnio nawet uważny obserwator polskiego życia politycznego może domyślić się sam. To, że ludzkie działania rzadko są czarno-białe, a to, na czym polega bohaterstwo, może przedmiotem całych historycznych debat, najwyraźniej prezydentowi nie mieści się w głowie. Ma być prościej – Żołnierze Wyklęci dobrze, komuna źle. Czy jakoś tak.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No to będzie problem z Kiszczakiem, który dopytywał się w Londynie o tych, którzy przeszli na stronę aliantów i znaleźli się przygarnięci w armii Andersa. Czy byłych z Wehrmachtu potraktować tak samo, jak weteranów SS Galizien? I jak w tej sytuacji ocenić Kiszczaka i jego informace? Żołnierze wyklęci są z bohaterami po prostu. Walczyli o wolność i zabijali sąsiadów, bo pod ręką nie było czerwonoarmistów to oczywista oczywistość walki o wolność. I nikt z pewnośćią nie będzie dopytywał się, skąd to najrzetelniejsi dekomunizatorzy mieli po rodzicach najlepsze mieszkania, przydzielane przez komunę i łatwy dostęp na studia. Przecież podobno dzieci patriotów komuna prześladowala do kwadratu.

  2. A Frajkorpsu nie zapomniał pochwalić? Przecież to w Szlezienie bohaterowie! No i niedościgły wzór dla kaczystów.

  3. No ale musicie przyznać, że szkoła do której chodził A. Du*a ani dobrze nie uczyła ani nie wychowywała.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…