Antyskuteczne i tragikomiczne metody walki z epidemią koronawirusa doprowadziły do znacznego wzrostu nieufności wobec czołowych polityków.

Sondaż, zrealizowany przez IBRiS został przeprowadzony 16-17 października, a więc w czasie, kiedy liczba oficjalnych dziennych zakażeń nie przekroczyła jeszcze 10 tysięcy, a informacje o dramatycznej sytuacji w szpitalach dopiero zaczęły się pojawiać. Przy spojrzeniu na ranking należy więc wziąć poprawkę na to, że w tak niestabilnym czasie, nastroje społeczne mogą ulegać dynamicznym zmianom.

Erozja zaufania do klasy politycznej przybiera na sile. Tracą wszyscy.  Jeszcze miesiąc temu Andrzejowi Dudzie ufało 52.2 proc. respondentów. W ciągu miesiąca stracił jednak aż 10 pkt procentowych. Ufa mu jedynie 42,3 proc. Ten wynik pozwala mu jednak utrzymać prowadzenie w rankingu.

W dół poszybowały również notowania premiera Mateusza Morawieckiego. W tym przypadku spadek wyniósł 8,6 pkt proc. Tak złej renomy szef rządu nie miał od stycznia, kiedy osiągnął identyczny wynik – 40 proc.

Na najniższym stopniu podium uplasował się Szymon Hołownia. Chrześcijańskiemu demokracie, twórcy ruchu Polska 2050 ufa 37,9 proc. ankietowanych. To jednak 5,4 pkt proc. mniej niż w zeszłym miesiącu, co świadczy o tym,  że zaniepokojenie pandemią przekłada się na spadek zaufania do całej klasy politycznej, nie tylko rządzących.

Czwarte miejsce w październikowym rankingu zaufania zajął Rafał Trzaskowski. Tutaj spadek jest również znaczny, co pewnie jest jeszcze konsekwencją zawirowań wokół sierpniowego, długo opanowywanego wycieku ścieków do Wisły i fiaska szumnie zapowiadanego ruchu społecznego Wspólna Polska. Obecnie prezydent Warszawy cieszy się zaufaniem 34,2 proc. pytanych przez IBRiS (spadek o 9,3 pkt proc.).

Z kolei na czele rankingu polityków, którym ufamy najmniej sytuacja nie uległa zmianie. Prowadzi Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 62,5 proc. ankietowanych, a na tuz za nim Jarosław Kaczyński z wynikiem 59,1 proc. Największy wzrost negatywnych ocen otrzymał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (o 8,6 pkt proc.). Nie ufa mu 55,5 proc. Polaków.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy mocno podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…