Dyskusje o podniesionej temperaturze wywołało w Grecji przyznanie 48-godzinnej przepustki z więzienia bohaterowi greckiej radykalnej lewicy Dimitrisowi Kufontinasowi, szefowi operacyjnemu marksistowskiej Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada (17-N), która w latach 1975-2000 dokonała serii zamachów na wysokich oficerów amerykańskich i ich lokalnych sprzymierzeńców.

Telewizje greckie transmitowały na żywo wyjście 59-letniego Kufontinasa z więzienia w Korydallos na zachodnim przedmieściu Aten – to było jego pierwsze publiczne pojawienie się od 15 lat, tj. od czasu, gdy został skazany na dożywocie za osobisty udział w co najmniej 17 zabójstwach . Był uśmiechnięty, ale nie złożył żadnej deklaracji.

Udzielnie mu dwudniowego urlopu z więzienia przyjęła z oburzeniem opozycyjna, prawicowa Nowa Demokracja (ND): „Ta przepustka jest niezrozumiała. On nigdy nie żałował swoich czynów i pozostaje wzorem ideologicznym dla nowego pokolenia terrorystów.” Dora Bakojannis, była minister spraw zagranicznych, której wysoko postawiony krewny z ND został w 1990 r. zlikwidowany przez 17-N za „kolaborację z amerykańskim okupantem” domagała się wyjaśnień od obecnego ministra sprawiedliwości w rządzie Aleksisa Tsiprasa. Przepustkę potępiła też liberalno-socjaldemokratyczna partia Potami.

17-N dokonała w sumie 23 zamachów, m.in. na Richarda Welcha, szefa CIA w Atenach, Ewangelosa Malliosa, policjanta, który torturował więźniów w czasach faszystowskiej, proamerykańskiej dyktatury pułkowników (1967-1974), Stephena Saudersa – attaché wojskowego przy ambasadzie brytyjskiej, wysokich oficerów US Navy, ponadto gubernatora banku centralnego Grecji, innych bankierów, przemysłowców-miliarderów, armatorów i dyplomatów.

 

Członkowie 17-N byli nieuchwytni do 2002 r., a Kufontinas przez lata uchodził za spokojnego pszczelarza, dbającego o swoją pasiekę. W czerwcu 2002 r. bomba przygotowana na kolejny zamach wybuchła zbyt wcześnie, co pociągnęło za sobą aresztowania. Kufontinas sam zgłosił się na policję, gdy większość jego towarzyszy znalazła się w więzieniu.

Nazwa grupy to data masakry studentów protestujących w 1973 r. przeciw faszystowskiej juncie. 17-N należała do najważniejszych organizacji miejskiej partyzantki radykalnej lewicy w Europie.

Rzecznik rządu greckiego bronił dziś „legalności przepustki”, podkreślając, że „nie oznacza ona usprawiedliwienia dla żadnych kryminalnych działań” (…) „Epoka logiki zemsty minęła, jak i więzień typu Alcatraz”. Kufontinas musi w ciągu swych wolnych 48 godzin 4 razy zameldować się na policji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No proszę – Europa sentymentalno-humanitarna w całej okazałości ;D
    Seryjny zabójca polityczny, terrorysta – ale za to postępowy, więc niech sobie odetchnie wolnością.
    Podobnie jak z zamieszkami wskutek których płonie Hamburg, rannych liczy się w setkach, a straty w milionach euro, ale bardziej niepokojący jest Straszliwy Faszystowski Marsz Niepodległości

  2. zabił (przepraszam: „zlikwidował”, jak pisze redakcja) 17 osób – dlaczego słowo „terrorysta” jest w cudzysłowie? Co trzeba zrobić, żeby być terrorystą bez cudzysłowia?
    …A, wiem, krzywo popatrzeć na uchodźcę

    1. Niestety Brewik nie zabijał agentów cia i wojskowych tylko dzieci. Prawica jak zawsze bohaterska :D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czarnek przedstawił plan na przyszłość szkolnictwa wyższego: zawodówki będą udawać uniwersytety

– W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na…