Autor filmów dokumentalnych, publicysta i znana postać na dalekiej prawicy, Grzegorz Braun, stwierdził, że rejestracja komitetu komisarz Gdańska w wyborach na prezydenta miasta przebiegła nielegalnie, ponieważ nazwa komitetu, z którego startuje Dulkiewicz jest taka sama jak nazwa stowarzyszenia, które komitet powołało.

„Wszystko dla Gdańska” – tak nazywa się stowarzyszenie (założone jeszcze przez Pawła Adamowicza) oraz powołany przez nie komitet wyborczy, wystawiający Aleksandrę Dulkiewicz w wyborach na prezydenta Gdańska.

W poniedziałek 4 lutego Braun złożył w tym przedmiocie skargę do PKW, a poseł Jakub Kulesza, wiceprezes partii Wolność, z którą w koalicję wchodzi m.in. Braun, zamieścił na Twitterze informację o skardze reżysera. Dołączył do niej pismo Wojciecha Hermelińskiego, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Wyłuszczono w nim, że „nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego utworzonego przez wyborców muszą być różne od nazw lub skrótów nazw partii politycznych lub organizacji wpisanych odpowiednio do ewidencji lub rejestru”.

Wygląda jednak na to, że akcja Grzegorza Brauna może się nie udać.

– Mamy informację z biura wyborczego, że wpłynęła skarga. Czekamy na stanowisko PKW. Być może będzie potrzeba zmiany nazwy komitety, natomiast nie będzie nieodwracalnych konsekwencji. Skutkiem może być co najwyżej wezwaniem nas do zmiany nazwy – stwierdził Paweł Czerniewski, pełnomocnik komitetu wyborczego Wszystko dla Gdańska. Zapowiedział, że w najgorszym wypadku nazwa komitetu zostanie poprawiona (np. Paweł Adamowicz kandydował z komitetu o tej samej nazwie, ale wzbogaconej o jego nazwisko). Czerniewski twierdzi również, że w dokumentach przekazanych PKW znajduje się zgoda władz stowarzyszenia na wykorzystanie nazwy. Jeśli PKW jej nie uzna, komitet się przemianuje.

Wybory w Gdańsku odbędą się 3 marca. Wszystkie komitety wystawiające swoich kandydatów muszą zebrać po 3 tysiące podpisów. Lokalna „Wyborcza” twierdzi, że do tej pory udało się to tylko komitetowi „Wszystko dla Gdańska”. Oprócz Dulkiewicz startuje jeszcze 7 kandydatów. Obecną komisarz popiera m.in. Platforma Obywatelska.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…