Najpierw konferencja o Marksie, teraz wystawa o związanym z regionem Zagłębia I Sekretarzu. Na wniosek prokuratury policja sprawdza, czy ekspozycja „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem” propaguje komunizm, czy nie.

Otwarto ją 8 marca. To był pomysł prezydenta Sosnowca, który, zmuszony zmienić nazwę ronda im. Edwarda Gierka na rondo im. Zagłębia Dąbrowskiego – zapytał mieszkańców, czy życzą sobie jakiegoś upamiętnienia osoby I Sekretarza, która dla Sosnowian jest swoistym symbolem uprzemysłowienia miasta i regionu.

Życzyli sobie jak najbardziej: 12 400 osób wypowiedziało się za, a tylko 357 przeciwko.
Wystawa w Pałacu Schoena powstała za zgodą wojewody śląskiego. I bynajmniej nie była laurką dla Gierka i całego PRL. Była niejednoznaczna, pokazywała złożoną rzeczywistość. Z jednej strony prezentowała postać Gierka jako postępowca, który unowocześniał i otwierał PRL na zachód, z drugiej strony – przywiązanego do partii formalisty. Ukazywała też, jak w „epoce gierkowskiej” zmieniał się sam

Sosnowiec, miasto, w którym sekretarz spędził dzieciństwo.
Otwarto ją w marcu, trwała do 29 kwietnia.

– Pokazywaliśmy cienie i blaski tamtego czasu – stwierdził dyrektor muzeum Paweł Dusza. – Materiał ikonograficzny został pożyczony przez muzeum z różnych oddziałów IPN.

O tym, że wystawa „propaguje komunizm” prokuratura dowiedziała się z doniesienia jednego z mieszkańców. Sprawę przekazano więc z prokuratury sosnowieckiej do katowickiej, bo to ona zajmuje się postępowaniami dotyczącymi mowy nienawiści oraz propagowaniem faszyzmu bądź komunizmu.

– Doszły do nas takie słuchy, i jeśli to jest prawda, to znaczy że wolność słowa w naszym kraju może być zagrożona, że policja interesuje się naszą wystawą poświęconą Edwardowi Gierkowi, pod kątem tego czy taka wystawa nie propaguje komunizmu – powiedział na konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Jeśli nawet w muzeum nie można pokazywać historii, to chyba nie jest dobrze.
Sosnowiecka policja potwierdza, że nadal prowadzi „czynności sprawdzające” na zlecenie prokuratury w Katowicach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wracają czasy mrocznego PRL-u. Wprowadzono ustawy: inwigilacyjną, policyjną, antyterrorystyczną bez terrorystów, a obecnie pozbawiono Polaków wolności słowa! Nie byłem pieszczochem władz PRL-u jak obecnie niektórzy nawróceni brylujący w TVPiS. W czasach Edwarda Gierka komunizmu nie było w Polsce. PZPR to partia robotnicza, a nie komunistyczna! Pieszczochy pisowskie dla was kobieta karmiąca dziecko to już pornografia!
    Do refleksji!

  2. PiS dzielcowate PO spólstwo z pomiędzy Buga i Odry nie rozumie pojęć oraz treści artykułów prawnych. Prawo zabrania propagowania systemu totalitarnego i faszystowskiego a komunizm nie ma z ani jednym ani z drugim nic wspólnego. Komunizm jak najbardziej może być zgodnie z prawem praktykowany i rozpowszechniany. Komunistyczna Partia Polski w pełni z prawem i w pełni legalnie funkcjonuje, propagując komunizm. Istnieje dużo debili, którzy próbują wcisnąć prokuraturze i sądom nieprawdziwe informacje o propagowaniu przez KPP totalitaryzmu i nie potrafią tego w ogóle udowodnić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…