Od dwudziestu dwóch lat Instytut Pamięci Narodowej pisze na nowo historię, pod dyktando prawicowych ideologów. Sejmowa Lewica przypomniała dziś, że prezydent Aleksander Kwaśniewski był tym politykiem, który próbował zatrzymać powstanie niebezpiecznego instrumentu fałszowania obrazu przeszłości. Lewica przypomina: IPN należy zlikwidować.

19 stycznia 1999 roku na mocy ustawy napisanej przez rząd Jerzego Buzka do życia powołany został Instytut Pamięci Narodowej. Próbę zablokowania stworzenia tej machiny służącej do produkcji kłamstw i zacierania prawdy podjął ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.

„Nie do przyjęcia jest rozwiązanie ustawowe, które wprawdzie nakazuje przekazanie przez UOP i WSI zasobów archiwalnych z czasów PRL do Instytutu Pamięci Narodowej, ale pozwala pracownikom IPN ujawniać lub utajniać niektóre „teczki” według własnej oceny, tak jak wcześniej czyniły to służby specjalne, co przyniosło w niedawnej przeszłości wiele napięć i szkód” – takimi słowami argumentował prezydent swoje weto, które zostało jednak odrzucone przez sejmową większość.

Po ponad dwóch dekadach IPN prowadzi działalność wysoce szkodliwą: wybiela zbrodniarzy wojennych, w tym kolaborantów hitlerowskich z Brygady Świętokrzyskiej, a także prowadzi ślepą krucjatę antykomunistyczną, prowadzącą do usuwania bohaterów walk o równość i sprawiedliwość z przestrzeni publicznej naszego kraju.

Lewica uważa, że Instytut Pamięci Narodowej należy zlikwidować. Dlaczego?  „Ponieważ zawiera w sobie dwie daleko różne od siebie instytucje – prokuraturę i placówkę historyczną. Zadaniem prokuratora jest osądzenie, zadaniem historyka zrozumienia mechanizmów panujących w danym okresie czasu”.
Jaki organ miałby przejąć pieczę nad aktami? „Archiwalia powinny zostać przekazane do Archiwum Akt Nowych, Biuro Lustracyjne winno zostać zlikwidowane, natomiast prokuratorzy przeniesieni do Prokuratury Generalnej i tam niech zajmą się ściganiem przestępców. Edukacją historyczną powinny zająć uniwersytety i inne instytucje naukowe, które na ten cel będą otrzymywać granty badawcze” – postuluje sejmowa Lewica.

– Chcemy zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej, gdyż nie spełnia swojej roli. To powinna być placówka badawcza i naukowa. Niestety, IPN jest propagandową organizacją przy rządzie. Jest nacjonalistyczną tubą, która nie służy do odkrywania historii, a jej kreowania na swoją modłę. Narracja IPN często jest sprzeczna, potrafi się zmieniać, w zależności od tego jaką wizję ma dany historyk – mówił Grzegorz Janoszka, polityk Lewicy Razem z Podlasia.

– IPN to instytucja publiczna, która z roku na rok otrzymuje coraz więcej pieniędzy. Setki milionów złotych rocznie jest przepalanych na PiS-owską propagandę. Lewica zawsze sprzeciwiała się istnieniu tego typu instytucji i już dziś zapowiadamy, że za kilka miesięcy przedstawimy projekt ustawy, który zakłada likwidację Instytut Pamięci Narodowej – zwraca uwagę Krzysztof Śmiszek, deputowany Nowej Lewicy.

– Miliony złotych, które dziś idą na jednostronne przedstawianie historii, powinny zostać spożytkowane w inny sposób. Nie może być tak, że kolejni prawicowi i radykalni aktywiści znajdują tam bezpieczną przystań. Nie może być tak, że utrzymywani są prokuratorzy, którzy prowadzą po kilka spraw rocznie i zarabiają dziesiątki tysięcy złotych. Te wszystkie sprawy powinny zostać przeniesione do prokuratur zwykłych lub też wojskowych, archiwa powinny zostać odtajnione, a IPN zlikwidowany – dodaje poseł.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…