To, co Ministerstwo Sprawiedliwości wyprawia wokół tzw. ustawy o bestiach, od początku przypomina gminną piosenkę o starym niedźwiedziu, co mocno śpi. Niedźwiedź zbudzi się niechybnie, bo jest wystarczająco stary, by nie załapać się na karę dożywotniego więzienia w kodeksie karnym.

Zarówno Mariusz Trynkiewicz, „wampir” Henryk Z. ze Świdnicy, jak i Ewa T., nauczycielka wydobyta na światło dzienne przez Mariusza Szczygła i jego reportaż w „Dużym Formacie” – stanowią symbol tych, którzy zostali skazani za swoje zbrodnie po wielokroć. Jedną karę już odsiedzieli. Teraz stanowią coś w rodzaju odpadu, który najchętniej byśmy zutylizowali, ale jakoś tak głupio. Ktoś mógłby opacznie zrozumieć nasze intencje, bo przecież nie zabijamy, tak jak oni. My przecież jedynie byśmy się przysłużyli niewdzięcznej ludzkości. Zabijesz zwierzę, mówią, pójdziesz siedzieć jak za człowieka. Najlepiej więc, żeby siedzieli na bezludnej wyspie, za kratami i oddzieleni fosą, na koszt państwa, po wieki wieków, nie drażniąc naszych sumień, które nie pozwalają tak po prostu, po ludzku, rozwalić im głów kamieniem, choć kusi.

Na jednego znaleźli już bat. Strona na Facebooku „Rzeczy z celi Trynkiewicza, o których nie miałeś pojęcia” okazała się nie ponurym żartem, a świetnie zrealizowanym scenariuszem, który szybciutko doprowadził do happy endu: wyjątkowo wysokiego (5,5 roku) jak na amatora pornografii wyroku skazującego. Domagamy się Trynkiewicza w Gostyninie, stajemy na głowie, by udowodnić niepoczytalność Henryka Z. O Ewie T. prasa brukowa donosi, że jest podejrzanie zasadnicza wobec uczniów. Ma staroświeckie metody. Istna kapo. „Przemyśleć liberalne procedury mianowania nauczycieli!” – apeluje wzburzona minister Szumilas. „Zakazać kontaktu z dziećmi” – cedzą przez zęby eksperci. To co robimy? Odesłać do pracy w rzeźni? Wysterylizować, żeby nie urodziła? Tatuaż na czole rozwiązałby problem przypadkowych kontaktów na placach zabaw i skwerach. Resocjalizacja po polsku równa się przecież izolacja.

W ustawie z 2013 r. jedną z przesłanek do dalszej izolacji skazanego są „zaburzenia osobowości”. Psychiatrzy i prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazują na fakt niemożności zdefiniowania „zaburzeń osobowości” jako takich. Ludzie, którymi biegli psychiatrzy powinni zająć się ćwierć wieku temu; ludzie, wobec których działania terapeutyczne winny być podejmowane przez cały okres odbywania kary – zostają nagle, w biegu, zdiagnozowani jako stanowiący zagrożenie i wrzuceni do getta.

„My tylko chcemy chronić społeczeństwo!” – mówią twórcy gett. W naszym świecie nie ma miejsca na winowajców, dla marnotrawnych, dla Raskolnikowów. Ich świadectwo nikogo nie wzrusza. „Fakt” epatuje wizerunkiem bestii na pierwszej stronie: „Tak dziś wygląda Trynkiewicz!”. W TVN24 mówią, że w Szczecinie dziecko wyszło z domu i nie wróciło. Strzeżone osiedle z wydzielonymi huśtawkami nie odgrodziło go wystarczająco dobrze od świata. Getto dla udanych nie pomogło, to zróbmy drugie – dla zbrodniarzy.

Warunkiem resocjalizacji jest uczciwość i umiejętność zamiany kategorii, które przykładamy do resocjalizowanego z „mordercy”, „przestępcy”, „śmiecia” na „człowieka”. Inaczej nigdy się nim nie stanie. Moralistów, którzy za chwilę skomentują „a gdyby tak zamordowali pani dziecko…?”, którzy powtarzają, że „nie warto nic robić dla tych ścierw”, że przywracanie ich społeczeństwu godzi w ich poczucie bezpieczeństwa i cześć prawowitego obywatela, zapewne nigdy nie zabraknie. Może ich też dałoby się odizolować?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ja nie jestem moralistą a Pani tekst właściwie jest o niczym.

  W komentarzu pod innym tekstem o tej samej tematyce zwróciłem uwagę że osadzony Trynkiewicz nie mógł posiadać materiałów za jakie go skazano na 5,5 roku bez zaniedbań albo współudziału Służby Więziennej. Zaproponowałem aby redakcja spróbowała dowiedzieć się jakie (i czy w ogóle) konsekwencje ponieśli funkcjonariusze za było nie było kilkuletnie łamanie prawa przez człowieka znajdującego się pod ich pełną kontrolą – a za to przecież został skazany. Dodatkowo szalenie ciekawe jest jak więzień, któremu nie udzielano przerw w odbywaniu kary mógł łamać prawo w domu rodzinnym w Piotrkowie Trybunalskim.

  Ponawiam swoją prośbę o próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Będzie to z większym pożytkiem niż powyższy tekst.

  Bo on tak naprawdę niewiele wnosi.

  1. leju,
   tę prośbę skieruj raczej do redakcji „nie”. mają tam wyspecjalizowanych dziennikarzy śledczych.

 2. Największym plusem tego artykułu jest pani zdjęcie pani Weroniko. Ładnie zmiękczony obrazek. Razem z kolegami z pracy prosimy o więcej pani fotografii.

 3. Tęsknię do systemu w którym się wychowywałem. W którym komunistyczna propaganda tak wytrwale prała mi mózg aż uznałem za normę to że po ukończeniu szkoły pracę ma każdy , że za zarobione pieniądze da się przeżyć cały miesiąc i że do pracy idzie się na 8 godzin a nie na 14. Tęsknię za systemem w którym aktywny pederasta , czyli taki nagabujący młodych ludzi , jest ścigany przez milicję a pedofil gwałcący i mordujący dzieci dostaje najwyższy wymiar kary czyli karę śmierci.

  1. Nie wiedziałem że w Arabii Saudyjskiej każdy ma pracę po ukończeniu szkoły no i ta masowa pedofilia w tym kraju też mi się nie podoba.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewybuch Budanowa

Przez dwa tygodnie polska i międzynarodowa opinia publiczna bombardowana była wprost rozma…