Nie jest to bynajmniej ponury żart primaaprlisowy. Krowa, która „nielegalnie” przekroczyła granicę Unii Europejskiej została skazana na śmierć przez uśpienie.

www.flickr.com/photos/

Będąca w ciąży krowa należąca do bułgarskiego gospodarza Iwana Charałampiewa ze wsi Kopiłowcy w połowie maja samowolnie przedostała się z będącej w Unii Europejskiej Bułgarii do będącą poza Unią Serbii pokonując dystans 20 kilometrów. Trafiła do serbskiego rolnika, który po dwóch tygodniach zwrócił ją bułgarskiemu właścicielowi. Krowa nielegalnie przechodząc przez granicę złamała nieświadomie unijne przepisy za co grozi jej kara śmierci. Według prawa Unii zakazane jest bowiem przekraczanie granicy z pominięciem odprawy celnej. Zwierzęta hodowlane muszą też posiadać odpowiedni certyfikat weterynaryjny zgodny ze standardami UE, który musi być okazany na przejściu granicznym i zaakceptowany przez unijną inspekcję graniczną. W przeciwnym razie zwierzę nie zostanie wpuszczone na obszar celny UE.

Obowiązku tego „nie dopełniła” krowa wracając z Serbii do Bułgarii. Właściciel zwierzęcia twierdzi, że posiada wystawione przez weterynarza świadectwo stwierdzające, że jego podopieczna jest całkowicie zdrowa. Jednak, jak widać, taki dokument pozwala na przebywanie zwierzęcia na terenie Unii, lecz nie upoważnia do przekroczenia granicy.

Bułgarskie służby weterynaryjne twierdzą, że muszą uśpić brzemienne zwierzę, gdyż takie są obowiązujące w UE przepisy.

– My tu nie decydujemy, stosujemy się jedynie do reguł, które przychodzą z Brukseli – mówił cytowany przez agencję AFP ekspert weterynaryjny Lubomir Lubomirow. Właściciel krowy ma nadzieję na jej uratowanie. Rozpoczęto już zbieranie podpisów pod petycją na stronie internetowej change.org, domagającą się anulowania tej antyhumanitarnej decyzji. Do tej pory zebrano niemal 1 800 podpisów.

To kolejna sprawa ukazująca nie tylko absurdalność, lecz także niekiedy nieludzki charakter niektórych unijnych regulacji. Czy doczekamy się również tego, że osoby powracające na teren UE z pozaunijnych obszarów będą musiały wykazać się odpowiednimi zdrowotnymi certyfikatami a w przypadku ich braku będą kierowane do uśpienia?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „brzemienne” – czyżby chodziło o cielęcinkę, a nie o „humanitaryzm” i „bezduszne prawa”?

  2. I tak to jest pomiędzy braćmi Słowianami – durna Sojedinionnaja Jewropa mówi im, co jest dla nich słuszne.

  3. uśpienie będzie dotyczyło nadmiarowych ukraińców jeżeli nie będą mieli certyfikatu do pracy na terenie Unii zostaną uśpieni przez Europejski urząd celny a ich organy wystawione na licytację , to samo będzie dotyczyć bezrobotnych Arabów, żebrzących polaków itp..

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…