Około 50 osób wzięło udział we wczorajszym proteście przeciwko nominacji prof. Bogdana Chazana na stanowisko wojewódzkiego konsultanta do spraw ginekologii i położnictwa. Zatrudnienie Chazana wywołuje powszechne oburzenie w środowisku medycznym i wśród pacjentów.

Bogdan Chazan/ wikipedia commons

Wydarzenie zorganizowali aktywiści ze stowarzyszenia „Stop stereotypom”. Pod Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim zebrali się między innymi działacze i sympatycy KOD, Obywateli RP, Platformy Obywatelskiej i SLD.

– To jest nieracjonalna decyzja. Dla nas prof. Chazan to jest współczesny kat, który chce współczesne czarownice skazywać na stos, bo jego samego dręczą demony przeszłości – mówiła o nominacji Chazana prezeska „Stop stereotypom” Małgorzata Marenin. – Prof. Chazan dokonywał aborcji, niekoniecznie ze względu na wadę płodu. Teraz zabrania tej aborcji, nawet w dramatycznych sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie matki i nowonarodzone dziecko jest skazane na życie w bólach.
Obecny na proteście lider Obywateli RP Paweł Kasprzak powiedział w rozmowie z PAP, że w Polsce przestrzeganie ustawy aborcyjnej jest utrudnione właśnie ze względu na klauzulę sumienia, a Chazan jest „narzędziem jej skrajnej propagandy”.

Z kolei Agata Wojda, radna PO z Kielc przekonywała, że nominacja Chazana nie jest zgodna z prawem, ponieważ zabrakło w tej sprawie opinii właściwego samorządu lekarskiego – czyli Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. Ale rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego upiera się, że jest inaczej – że to Okręgowa IL w Warszawie jest organem właściwym do podjęcia decyzji.
Protestowi towarzyszyła kontrmanifestacja – kilkunastoosobowy więc poparcia dla prof. Chazana, zorganizowany przez Fundację Pro-prawo do życia.

Natomiast list przeciwko nominacji Chazana skierował do Urzędu Wojewódzkiego szereg organizacji, między innymi Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Centrum Praw Kobiet, Fundacja Rodzić po ludzku, Warszawski Strajk Kobiet, Grupa Czarny Protest.

„Osoba wykonująca zadania wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa powinna wzbudzać zaufanie kobiet, być strażnikiem ich praw oraz służyć pacjentkom swoją niepodważalną wiedzą i umiejętnościami. Tymczasem prof. Chazan postrzegany jest dziś w Polsce jako wróg praw kobiet” – napisali sygnatariusze listu, w sumie 61 organizacji.

Kolejne protesty odbędą się dziś pod Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…