Niespokojnie było w Kijowie w trzecią rocznicę najkrwawszych wydarzeń na Majdanie. Radykalni demonstranci starli się z policją, są ranni i zatrzymani.

pravyysektor.info/pravij-sektor-proviv-na-majdani-narodne-viche-get-bandu-zradnikiv.

O tym, że na rocznicę Majdanu w Kijowie szykowane są manifestacje organizacji, było wiadomo od kilku tygodni, do centrum Kijowa ściągnięto nadzwyczajne siły policyjne. Porządku i tak jednak nie udało się zapewnić. 18 lutego w przepychanki z mundurowymi wdali się demonstranci maszerujący pod hasłami nacjonalistycznymi, było kilkoro poszkodowanych i zatrzymany – działacz reaktywowanej OUN Mykoła Kochanowski.

Dalszy ciąg nastąpił dzień później. Podczas gdy wielu mieszkańców Kijowa przychodziło z kwiatami i zniczami na miejsce pamięci 99 zabitych uczestników protestów na Majdanie na ul. Niebiańskiej Sotni (dawniej część Instytuckiej), nieco dalej 200-osobowa grupa zabrała się do rozbijania namiotu przed budynkiem administracji prezydenta. Wśród prowodyrów był deputowany do Rady Najwyższej i komendant batalionu „Donbas” zarazem, Semen Semenczenko, demonstrował także deputowany Samopomocy Jehor Sobolew. Policja tylko początkowo próbowała utrudnić stawianie konstrukcji. Znowu doszło do przepychanek, w wyniku których jeden z funkcjonariuszy został poważnie ranny, a pięć osób zatrzymano.

Ostatecznie jednak namiot stanął- ma być w nim kontynuowany protest na rzecz całkowitej blokady terytoriów Republik Donieckiej i Ługańskiej, które jednostronnie oderwały się od Ukrainy. Narodowcy zapowiedzieli, że nie odejdą, dopóki Rada Najwyższa nie uchwali zakazu jakiejkolwiek wymiany handlowej z podmiotami z tych terenów. Jehor Sobolew mówił, że na jednym namiocie się nie skończy, a nacjonaliści zamienią ul. Bankową w prawdziwy obóz, redutę, której komendantem zostanie Anatolij Wynhorodśki, również oficer „Donbasu”. Przedstawiciel OUN odgrażał się, że uczestnicy protestu „zablokują Poroszenkę”.

Radykalni działacze prawicowi razem z popierającymi ich weteranami tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie prowadzą już blokadę torów kolejowych na odcinku Ługańsk-Popasna oraz Bachmut-Kurdiumiwka i autostrady z Doniecka, uniemożliwiając wywożenie z tych terenów węgla; jednym z inicjatorów tej akcji był osobiście Semenczenko. Przypomnijmy, że w 2014 r. żołnierze „Donbasu”, a także bliźniaczych batalionów „Ajdar” i „Dniepr”, jak udowodniło Amnesty International, blokowali pomoc humanitarną dla ludności Donbasu. Nowych ochotników do blokowania Donbasu zamierza rekrutować dodatkowo partia Samopomoc, której przedstawiciel, deputowany Pawło Kostenko, na wczorajszym proteście przy ul. Bankowej zapowiedział ustawienia wprost na Majdanie „namiotu motywacyjnego”.

Główne obchody rocznicy Euromajdanu zaplanowano na dziś. Przemówi na nich prezydent Petro Poroszenko, który na razie bezskutecznie wzywał blokujących tory do zaprzestania szkodliwych i destrukcyjnych także dla Ukrainy działań.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. no ale bracia Ukraińcy mają przerąbane – tak samo zresztą jak 'populacja między Bugiem a Odrą” – i cokolwiek by nie powiedzieć wszystko to wskazuje, że mamy do czynienia z „ethnic cleansing” jako rezultat wciągania Ukrainy do Europy:
    http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/why-ukraine-dying-slow-death-literally-19529
    Jedyna satysfakcja to ta, że płaci Polska/Polacy (no bo przecież Balcerowicz nie jeździ tam na golfa, Nowak się „przechcil” na Ukraińca, Kwachu bierze kasę z Yalta European Strategy razem z Siwcem, Sierakowskiego tera rzucili na inny odcinek), płaci EU (ale na pewno nie płaci Soros a już z pewnością nie USA).

    1. #nikt: misiaczku, to są kolesie od Sorosa-McCaine-Nuland-Sierakowski (as middle-man) czyli całej akcji CIA z niewielką pomocą Sikorskiego-Bildt’a czyli EU EAST-EUROPEAN PARTNERSHIP. A tera zabawa się kończy. A żeby było śmieszniej, to jeszcze współcześni miłośnicy Bandery na Ukrainie mają sponsorów w USA wśród tzw. aktywistów anty-Trumpowych: poczytaj se http://www.washingtonsblog.com/2017/02/open-letter-voted-clinton-protesting-trump.html. Gdzie ty widzisz pacanie kogoś „od kaczki czy z ONRu”?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Agrounia rozczarowana opozycją, a szczególnie lewicą

Michał Kołodziejczak przez wielu był postrzegany jako czarny koń polskiej opozycji. Co dzi…