Informacja z rzeszowskiego ratusza nadeszła dosłownie kilka godzin temu. Tadeusz Ferenc, prezydent miasta i członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisał kolejną niechlubną kartę w historii tego coraz bardziej groteskowego ugrupowania.

PiS-owscy radni w stolicy Podkarpacia zawnioskowali o nadzwyczajną sesję rady miasta dotyczącą Marszu Równości, który ma tam zostać przeprowadzony pod koniec czerwca. Ma się rozumieć – chcieli jej przeciwdziałać i zgłosili veto. Znaleźli osobliwego sojusznika. Przeciwko marszowi wystąpił bowiem także Tadeusz Ferenc, prezydent miasta. Członek SLD.

Podczas minionej sesji rady miasta radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosili potrzebę zwołania nadzwyczajnej sesji w tej sprawie. Oświadczyli m.in., że „Rada Miasta pozostaje krytyczna wobec wszelkich prób nachalnego narzucania przez środowiska LGBT ideologi podważającej fundamentalne znaczenie wartości kultury i rodziny w społeczeństwie”. Niespodziewanie w sukurs przyszedł im Tadeusz Ferenc i oznajmił, że wydał zakaz przeprowadzania tej imprezy.

Organizatorzy nie kryją oburzenia i zapowiadają wejście na drogę sądową.

„Już wcześniej dostawaliśmy nieoficjalnie sygnały, że ratusz nie wyklucza zakazu marszu równości z powodu kontrdemonstracji. Jednym z nich była wypowiedź rzecznika ratusza, Macieja Chłodnickiego dla „Nowin”(które wolą oddawać głos faszystom karanym za ataki niż organizator(-k-)om pokojowego marszu). Stwierdził on, że ewentualny zakaz mogą wydać najpóźniej na 4 dni przed marszem. Między wierszami tej deklaracji (zwłaszcza w połączeniu z brakiem poparcia wolności zgromadzeń) można było wyczytać, że zastanawiają się, jak utrudnić nam ścieżkę sądową” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na profilu rzeszowskiego Marszu Równości na portalu społecznościowym Facebook.

„Po Lublinie i Gnieźnie to już jest tylko rutynowa ścieżka sądowa. Przejdziemy ją, zostawiając za sobą SLD i KE z ich nadszarpniętą po raz kolejny wiarygodnością” – dodają autorzy wpisu.

Tak właśnie wygląda „postępowa”, „europejska” i „demokratyczna”, walcząca niezłomnie o „wolne sądy” Koalicja Europejska.

Co ciekawe, zawrzało w SLD. Specjalne oświadczenie wydał przewodniczący podkarpackiej rady wojewódzkiej tego ugrupowania Wiesław Buż. „W związku z wydaniem zakazu Marszu Równości w Rzeszowie przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, wyrażam najwyższe zdumienie tą decyzją. Ta niedemokratyczna decyzja Prezydenta Ferenca dziwi szczególnie w dniu 4 czerwca, który powszechnie nazywany jest 'Świętem Wolności'” – czytamy w dokumencie.

Buż uznał decyzję Ferenca za „niedemokratyczną” i niekonstytucyjną. Zwrócił się też do prezydenta Rzeszowa z prośbą o cofnięcie wydanej decyzji. „Uważam, że służby miejskie powinny skupić się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa uczestniczkom i uczestnikom demonstracji, a nie ich zakazywaniu. Marsz Równości w Rzeszowie ma nasze, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pełne poparcie” – podsumowuje szef podkarpackiego SLD.

Ferenca skrytykował też przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty. Na portalu społecznościowym Twitter nazwał wydany zakaz marszu „głupią rzeczą”, a oświadczenie Buża „apelem o rozum i rozsądek”.

Jeszcze ostrzej wypowiedziała się Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W swoim wpisie określiła działania Ferenca jako „bezprawne”, „niedemokratyczne” i „skandaliczne”. Na profilu SLD pojawiły się zaś wyrazy „głębokiego ubolewania” i wezwanie do zmiany decyzji.

Póki co, Tadeusz Ferenc nie zareagował na krytykę partyjnych koleżanek i kolegów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…