O 14.00 pod budynkiem Sejmu odbędzie się spontaniczna demonstracja Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem „Nie zmieniajcie nam konstytucji”. Kolejna, weekendowa, planowana jest na 14 lutego. W dniu zakochanych demonstranci pojawią się pod Pałacem Prezydenckim.

Pierwsza demonstracja KOD w Warszawie /fot. Facebook.com
Pierwsza demonstracja KOD w Warszawie /fot. Facebook.com

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, przygotowanych przez kluby PiS oraz Kukiz’15. To przeciwko nim ruch KOD będzie dziś protestować przed budynkiem parlamentu. Pikieta potrwa od 14.00 do 18.00.

KOD-owcy nie ukrywają, że chcą również zwrócić uwagę członków komisji weneckiej, którzy w poniedziałek przyjechali do Warszawy, aby przyjrzeć się działaniom wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Niech Komisja zobaczy, że w obronie demokracji i konstytucji Polacy wychodzą na ulicę – apelują organizatorzy. Kolejna demonstracja, którą zaplanowała „młodzieżówka” KOD ma mieć miejsce w Walentynki, 14 lutego, w samo południe przed Pałacem Prezydenckim. Jej wymiar ma być całkowicie rozrywkowy. Hasło przewodnie to „KOD łączy, a nie dzieli”. Młodzi zaplanowali śpiew i taniec przy piosenka Mieczysława Fogga, Kaliny Jędrusik i Eugeniusza Bodo. Jednak dzisiejszy protest ma być „na poważnie”.

Dziś PiS oraz Kukiz’15 usiłowały wprowadzić zmiany w Konstytucji, pozwalające na wygaszenie obecnego składu Trybunału Konstytucyjnego i powołanie nowych 18 sędziów. Ich plany spaliły na panewce, ponieważ do przyjęcia poprawek w Ustawie Zasadniczej potrzebna jest większość w liczbie 2/3 głosów. W przypadku obecności wszystkich bez wyjątku posłów na Sali sejmowej, PiS razem z Kukizem dysponują 275 głosami. Do osiągnięcia większości konstytucyjnej zabrakło im zatem niewiele (potrzeba 307 głosów). Działacze KOD uważają, że to dopiero „pierwsze podejście” do majstrowania w Konstytucji.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A dlaczego w Polsce, gdzie większość partii ma marginalną legitymizację społeczną nie przekraczającą 20%, Parlament jest w mocy zmienić Konstytucję bez urządzania referendum powszechnego? Co z tego wyniknęło dla Polski do tej pory i co mogłoby jeszcze wyniknąć? I dlaczego zadawanie takich pytań podlega bezwzględnej cenzurze i usuwaniu postów na stronach KODu?

 2. Obecna konstytucja zrobiła z Polski państwo wyznaniowe (preambuła), i kasjera państwa Watykan alias Kościół katolicki. Ówczesny prezydent, były wyski aparatczyk PZPR-u podpisał ją w „w mgnieniu oka”.
  Jednak, nie mam co do tego złudzeń, że lider Kukiz15 chce obecną preambułę w Konstytcji RP zmienić.
  Do refleksji!

  1. DiEM25 to coś takiego jak „Dom wszystkich Polska” tego lśniącego od tłuszczu szczurzego króla.
   Jutro nikt nie będzie o tym wirtualnym tworze pamiętał.
   Dla tych co nie wiedzą co oznacza określenie „lśniący od tłuszczu szczurzy król” odsyłam do wspaniałego filmu dokumentalnego pt. „Szczurzy król”. Każdy człowiek interesujący się chociaż trochę sprawami ludzkości powinien to obowiązkowo obejrzeć.
   https://www.youtube.com/watch?v=IOcV-3tCm3U

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Amerykanom grozi nowa fala bezdomności. Winna pandemia

Co dziesiąta amerykańska rodzina może w najbliższym czasie zostać bez dachu nad głową, ala…