Ministerstwo Rolnictwa zobowiązało ich do przeprowadzenia kontroli przestrzegania zasad bioasekuracji w 230 tys. gospodarstwach rolnych w związku z ASF. Ale do tej pory od kwietnia skontrolowano tylko 13 tys. W tym tempie proces nie potrwa 4 planowanych lat, ale rozciągnie się na 7. Nie ma kadry, młodzi weterynarze nie chcą pracować za 2,5 tys, brutto.

Protest inspektorów weterynaryjnych w Warszawie / twitter.com

– Będziemy protestować przeciwko niskim płacom w sferze budżetowej.Wszyscy zgodzimy się, że nasze zarobki są skrajnie niskie wobec odpowiedzialności, jaka leży na naszych barkach, ogromu zadań, z którymi na co dzień się mierzymy oraz trudu, jaki wkładamy w wykonywanie powierzonej nam pracy. Wiemy już jak trudno jest sprawić, by nasze wynagrodzenia mogły wreszcie wzrosnąć. Pisma, spotkania, rozmowy, protesty – wszystko to było, ale potrzeba następnych działań. Bez pokazywania naszej dezaprobaty, bez nieustannego podkreślania, że nie zgadzamy się z takimi zarobkami nie będzie argumentów do podejmowania kolejnych starań o podwyżki – powiedziała mediom Sara Meskel z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Potrzeba około 500 nowych pracowników, ale chętnych nie widać, mimo że na ścianie wschodniej Ministerstwo Rolnictwa zapewniło 63 nowe etaty w powiatowych inspekcjach.

Ale doświadczeni pracownicy zamiast przychodzić, odchodzą – do prywatnych klinik, natomiast w ostatnim czasie tylko w 30 procentach z przeprowadzonych naborów udało się zatrudnić nową osobę, często nie zgłasza się ani jeden chętny.

26 marca tego roku odbył się protest przeciwko niskim płacom: około 30 proc. inspektorów nie przyszło tego dnia do pracy w całym kraju. W województwach na południu Polski zdarzało się, że nie było nawet połowy załogi. Aby nie przyjść do pracy, musieli wziąć oficjalne wolne, bo formalnie są częścią Służby Cywilnej i nie mogą podjąć czynnego protestu. Wcześniej masowo wysyłali wnioski o podwyżki, potem napisali listo otwarty do premiera. 22 września pójdą w demonstracji OPZZ.

Płace pracowników inspekcji nie były waloryzowane od 2008 roku. Według Izby Lekarsko-Weterynaryjnej aktualne wynagrodzenia zasadnicze wykwalifikowanych pracowników Inspekcji, to w większości 2,5- 3 tys. zł brutto.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…