Komisja Wenecka uznała, że tureckie czystki po niedanej próbie przewrotu w lipcu obejmujące tysiące nauczycieli, policjantów czy żołnierzy są sprzeczne z prawem międzynarodowym i konstytucją tego kraju.

flickr.com/Recep Tayyip Erdoğan
flickr.com/Recep Tayyip Erdoğan

Od nieudanego zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze prowadzą czystki polityczne wymierzone zarówno w domniemanych sojuszników oskarżonego o inspirowanie puczu kaznodziei Fetullaha Gulena, jak i osoby podejrzewane o sympatie prokurdyjskie oraz w niezależne media. Komisja Wenecka oceniła, że zarzuty łączące niektórych podejrzanych z organizacją Gulena są niewystarczające.

„Posunięcia podjęte przez rząd wykraczają poza to, na co zezwala turecka konstytucja i międzynarodowe prawo” – podkreśliła w oświadczeniu Komisja.

Oceniła też, że „metody, którymi posłużono się podczas czystek aparatu państwowego, mają silne znamiona arbitralności”. Według Komisji Weneckiej podejrzane o udział w przewrocie osoby powinny być zawieszane w pełnieniu obowiązków, a nie zwalniane.

Według oficjalnych danych rządu tureckiego, po próbie puczu, w ramach czystek aresztowano ok. 36 tys. osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No przecież sułtan na poniżej pleców i z tyłu tę całą Sajedinionną Jewropę! Ona mu jest potrzebna tylko by ją doić, a nie nasyłać jakieś komisje. Będzie kęsim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …