Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił dziś na Facebooku zdjęcie z jednego ze sklepów w Barlinku. Widnieje na nim na tablicy informacja w dwóch językach, że „każdy obywatel Ukrainy po opuszczeniu kasy będzie poddany kontroli!”

fot. Facebook – Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

W przeciwieństwie do naszego portalu, któremu odmówiono kontaktu z właścicielem, Wirtualnej Polsce udało się porozmawiać z szefem Bimexu Jerzym Bitelem. Powiedział on, że informacja pojawiła się po tym, jak obywatel Ukrainy ukradł dwie torby produktów. Tablicę zaś na życzenie Bitela przygotowali i przetłumaczyli zatrudnieni w sklepie Ukraińcy.

– Kazałem ją przygotować pod wpływem impulsu, zbyt szybko. Nie taka miała być jej treść. Serdecznie przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni – powiedział dla WP Bitel.

Dodał też, że od prawie 30 lat wisiała podobna tablica „i nigdy nie było skarg”. Pewnie dlatego, że – jak twierdzi – „Ukraińcy kradną znacznie częściej niż Polacy”.

Zdaniem OMZRiK taki napis to dyskryminacja ze względu na narodowość. Ośrodek poinformował o tym prokuraturę.

Zachowanie właściciela sklepu oprócz znamion dyskryminacji, ma też cechy błędu biznesowego. Bardzo blisko jego centrum handlowego są przecież jeszcze sklepy Biedronki i Lidla.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…