Platforma Obywatelska zebrała się na Kongresie Programowym w sobotę, 19 marca pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Hasło przewodnie ze wszech miar był zrozumiałe ze względu na sytuacje międzynarodową przy polskiej granicy. Pierwotnie, na etapie przygotowań Kongresu jego głównym motywem miało być przestrzeganie praworządności w Polsce, ale zarzucono ten wątek, by skupić się na propozycjach PO dotyczących bezpieczeństwa kraju.

Przemówienie wygłosił Donald Tusk, który obecny konflikt między Rosją a Ukrainą rozpatrywał w kategoriach wojny cywilizacji. „To wojna Wschodu z cywilizacja zachodnią”, mówił przewodniczący PO.

Wojna na Ukrainie była oczywiście tylko dobrze wykorzystanym pretekstem do frontalnego ataku na rząd. Począwszy od stwierdzenia, że uchodźcom pomagają tylko wolontariusze przy bierności rządu, poprzez sformułowanie, że Ukraińcy mogą walczyć spokojnie wiedząc, że ich żony i dzieci znalazły opiekę w Polsce (Trzaskowski), aż po stwierdzenia, że armia przez ostatnie lata nie była z powodu zaniechań rządu modernizowana (Siemoniak). Zaproponował zwiększenie liczebności armii do 150 tys. żołnierzy i skupić się na budowie rakietowego systemu przeciwlotniczego i jak najszybszym zainstalowaniu rakiet „Patriot”. Były minister PO jest zdania, że potrzebne są polskiej armii systemy artylerii rakietowej, system rozpoznania satelitarnego oraz zwiększyć potencjał odstraszania przeciwnika. Wojsko Obrony Terytorialnej powinno skupić się na działaniach stricte wojskowych a nie, jak obecnie, cywilnych i zostać podporządkowany szefowi Sztabu Generalnego.

Armia, według byłego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, powinna być wsparta systemem obrony powszechnej, w której uczestniczyłyby siły policji i Straży Granicznej i obywatele z pozwoleniami na broń.

Nie odbiegał od poprzedników tonem Radosław Sikorski, który wzywał do przekształcenia UE we wspólnotę bezpieczeństwa, sugerował usunięcie rosyjskich akcjonariuszy z polskich zakładów oraz działać na rzecz członkostwa Ukrainy w NATO. Zachęcał do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Żądano także zamknięcia TVP.

O gospodarce, pomysłach na zmniejszenie nierówności, likwidację biedy, podatkach – pewnie na następnym kongresie, choć akurat od tej partii nie można oczekiwać niczego prospołecznego.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…