Jeden z budynków Centrum Jana Pawła II / fot. Wikimedia Commons

Miasto Kraków pomoże Kościołowi w „upowszechnianiu i twórczym rozwijaniu nauczania Jana Pawła II”. Pomoc będzie miała wymiar bynajmniej nie duchowy – wyrazi się w sprzedaniu za symboliczną kwotę gruntów wartych 3,4 mln zł brutto.

Jeden z budynków Centrum Jana Pawła II / fot. Wikimedia Commons
Jeden z budynków Centrum Jana Pawła II / fot. Wikimedia Commons

Krakowskie Łagiewniki już są kościelnym zagłębiem – to tam działa sanktuarium Bożego Miłosierdzia z potężną bazyliką i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” z poświęconym mu kościołem i innymi instytucjami katolickimi. Właśnie w rejonie tego obiektu położonych jest siedem działek o łącznie powierzchni niecałego pół hektara, według rzeczoznawców wartych 3,4 mln złotych brutto. Jak informuje „Gazeta Krakowska”, najprawdopodobniej już niedługo gmina sprzeda je Kościołowi – bynajmniej nie za taką kwotę, lecz z bonifikatą 98 proc., o którą wnioskował Kościół właśnie. Zmieniona cena wyniesie zaledwie 68 tys. zł.

Przedstawiciel Centrum Jana Pawła II nie widzi w całej sprawie niczego niewłaściwego. „Gazecie” przypomniał, że grunt pod Centrum Kościół dostał dziewięć lat temu drogą wymiany za inne działki na terenie Krakowa, w dodatku dopłacając 1,7 mln złotych. Argumentował także, że Kościół na działkach, które ma dopiero zakupić, już zbudował lub właśnie buduje infrastrukturę pielgrzymkową wartą blisko 250 tys. złotych. Przyznaje jednak równocześnie, że instytucje katolickie nie pierwszy raz ubijają z miastem targu na preferencyjnych warunkach: w 2010 r. Kościół nabył 0,6 ha w Łagiewnikach za 18,6 tys. złotych, podczas gdy cena rynkowa sięgała 934 tys. złotych. Trzy lata później za wartą 1,9 mln działkę Centrum Jana Pawła II zapłaciło marne 46,1 tys. Nie trzeba wskazywać, kto na tych transakcjach skorzystał.

Miasto powinno wystawiać grunty na sprzedaż w otwartym przetargu. Kiedy jednak w grę wchodzi działalność publiczna lub charytatywna, a nie komercja, przetargu organizować nie trzeba i właśnie na te przepisy powołuje się Urząd Miasta Krakowa. Teoretycznie na „korzystną transakcję” powinna jeszcze wyrazić zgodę Rada Miasta Krakowa. Nie zanosi się jednak, by miała zaprotestować.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. W Krakowie Kosciół katolicki posiada powierzchnię ponad 40 razy większą od powierzchni państwa Watykan. Permanentnie UMK – RMK sprzedaje ziemię Kościołowi za 1% wartości.
    Do refleksji!
    Pozdro.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…