Mówi się, że ruch skupiony wokół Pawła Kukiza jest konglomeratem gromadzącym szereg różnych poglądów politycznych, często wewnętrznie sprzecznych, zintegrowanych wstrętem do obecnej klasy politycznej. Nowy populizm, nakreślający matrycę antagonizmu społecznego na linii lud – establishment, przy jednoczesnej kontestacji istniejących partii politycznych jest zjawiskiem obecnym w co najmniej kilku państwach europejskich. Słabnąca legitymizacja i bezradność wobec kryzysu ekonomicznego partii chadeckich i socjaldemokratycznych, które przez ostatnich 60 lat naprzemiennie sprawowały władzę, wyzwoliła w społeczeństwach Europy nową energię. Powstają nowe formacje – SYRIZA, Ruch Pięciu Gwiazdek, Podemos. Ta pierwsza już sprawuję władzę, ostatnia w kolejnych wyborach brawurowo zdobywa kolejne bastiony starego porządku. W Grecji, Włoszech czy Hiszpanii antagonizm lud – elita wyrażony jest językiem klasowym: sprzeciwem wobec wyzysku i  demontażu osłon socjalnych, żądaniem opodatkowania wyzyskiwaczy i przywrócenia kontroli społecznej nad gospodarką.

W Polsce ruch zbuntowanych jest raczej przytuliskiem dla zdezorientowanych, niż formacją, która byłaby zdolna dokonać realnej zmiany społecznej. Kukiz gromadzi wokół siebie ludzi, których poglądy wchodzą ze sobą w kolizję nie tylko na szczeblu grupy, ale również na poziomie jednostkowym. Badania społeczne pokazują, że wyborcy rockmana żądają jednocześnie drastycznego ograniczenia roli państwa w gospodarce – obcięcia mitycznie rozdętego socjalu oraz zagwarantowania przez państwo bezpieczeństwa ekonomicznego – zasiłków dla potrzebujących, bezpłatnej służby zdrowia. Chcą wyższych płac i ograniczenia patologii umów śmieciowych, a zarazem domagają się likwidacji kodeksu pracy i płacy minimalnej. Ruch Kukiza jest specyficzna postacią postpolitycznej mazi, w której rozpłynęło się wszystko co spójne, logiczne i racjonalne. I stało się najgorsze, co mogło się stać – ta amorficzna wielość znalazła ukojenie pod skrzydłami agresywnego geszefciarza pozującego na antysystemowca, estetycznie i politycznie odrażającej hybrydy Tymińskiego z Wałęsą, za którego plecami czai się biznesowa arystokracja z Centrum im. Adama Smitha, Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców i innymi Lewiatanami. Paweł Kukiz jako polityk przypomina postać Kolesia Git, znanego bohatera youtubowych kreskówek – faceta, który uprawia bezmyślną kontestacje dla samej kontestacji, a efektem jego buntowniczych wygłupów są wyłącznie szkody i kuriozalne sytuacje (patrz tutaj). Taki czynnik syntezujący reakcyjny nacjonalizm, gospodarczy liberalizm i bezkierunkową rebelię jest jedną z form obrony statusu quo przed potencjalnym zagrożeniem ze strony przyduszonego butem kapitalizmu społeczeństwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. a mnie się podoba „GONIĆ K…Y i ZŁODZIEI” – Kukiz przywołał „klasyka” czyli Pilsudskiego. I cała Warsiawa goni w piętkę. A tak na marginesie tym pacanom estetom rodem z Wybiórczej/Polityki/Krytyki Politycznej i z strajku.eu (Michnikom, Modzelewskim, Smolarom, Sierakowskim, Sorosom, etc, etc): jak niejaki Król pisze książkę „Byliśmy głupi” to co miała na myśli? Kukiza i tych „populistów”? A kto zmajstrował:
  – ca 900 mld pln „długu” (plus ukryty dług samorządów w wys. stokilkadziesiąt miliaród PN wg Hausnera w Zdaniu)
  – 2 mln bezrobocie
  – katastrofę demograficzną (to prof. Oręziak dzisiaj w TVN24) plus ca 2 mln na „zmywaku w londonie”: a ktoś w tej audycji (TVN24) powiedział, że ca 600 tys. osób pobiera emerytury z ZUS i pracuje (i nie dotyczy to sprzątaczki/dozorcy tylko takich LITYŃSKICH, WUJCÓW, etc, ect: WSZYSCY OCZYWIŚCIE W BUDŻETÓWCE (bo przecież idiotami nie są),
  – KATASTROFĘ w EDUKACJI (dzisiaj mówił o tym prof. Blikle w TVN24 a Czapiński siedział jak głupi i „morda w kubeł”: jakoś mi się widzi, że te miliony „humanistów” (nauki polityczne, marketingi, EKONIMIŚCI, etc, etc) raczej nie zbawią RPjakiśtamnumer i raczej się nie mylę.
  – KATASTROFA w SŁUŻBIE ZDROWIA
  – KORUPCJA plus NEPOTYZM
  – ale za to mamy „wyzwalanie Ukrainy”, rozwój „inteligentny”, a nierówności zwalczamy „in vitro”, „genderem”, „zwalczanie przemocy w rodzinie”, „transgender”
  Dupkom ze „strajku.eu” się wydaje, że swoim bełkotem poprawności politycznej coś „wytłumaczą”. Jak się skompromitowali syćkie „profesory” tak również, copy-writerzy/ghost-writerzy mieniący się „dziennikarzami” są równie UMOCZENI. Tak jak Boni dostał w dziób od Boniego tak Orłoś dostał też od kogoś w dziób: ja rozumiem, mało „eleganckie”. Ale jak CHAMÓW UCZYĆ PRZYZWOITOŚCI? Że co? Że Sikorski taki elegancki? A Kwachu „dorabie” u Kulczyka czy „na Ukrainie”? A Wałęsa „wykłada” za 100 tys.$ dolków? A Kaczor „wymięty”? Komorowskiego sobie daruję. SAMI „NIEPOPOPULIŚCI”. WALCIE SIĘ „REWOLUCJONIŚCI” ze „strajku.eu”.
  A technologia „copy-paste” jest strasznie fajna!!!! Wasza szkoła „dziennikarska” dupki z „strajku.eu’

  1. Dokładnie, mówisz jak jest. Jako racjonalny lewak NADAL popieram Kukiza, który jako jedyny głosi otwarcie rozniesienie status quo, kres nepotyzmu i wałków i oddanie władzy narodowi. Jego inne poglądy nie mają znaczenia, bo nie zamierza ich narzucać społeczeństwu jak robią to wielce postępowi [tfu!] z nazwy oczywiście platformiacy obywatelscy [tfu!] niczem milicja. Kukiz „władzy” w waszym rozumieniu nie chce; z jego znajomościami już dawno mógłby dorwać się do koryta. Socjaldemokraci i inne liberalne wykwity nie ogarniają. A to właśnie w Kukizie jedyna nadzieja wyzwolenia tego kraju z rąk wewnętrznych i zewnętrznych okupantów.

  2. i przekazanie pełni władzy w łapy macherów z Lewiatana i BCC. Kukiz to 100 proc. liberalizm gospodarczy okraszony prymitywnym nacjonalizmem.

  3. Kukiz chce wyjebania tego konglomeratu do kibla i spuszczenie wody. Mi to wystarczy a nie wydaje mi się by Kukiz też chciał więcej. Za to wy w strajk.eu boicie się go bo sami jesteście częścią tego konglomeratu – taką niby soft ” marksistowską opozycją” która gówno zdziałała i gówno zdziała.

  4. @Andy – gdyby Kukiz był cały czas sam i sam był ucieleśnieniem swojego ruchu to duże może że masz rację. Ale nie wiem jakim trzeba być ignorantem żeby wypierać te informacje które przekazuje sam Kukiz, że to machery z Lewiatana i BCC + CAS to JEST ZAPLECZE Kukiza. Wprowadzenie jowów i likwidacja finansowania partii z budżetu to nic innego jak skok na koryto w wykonaniu ludzi Kukiza i trójpodział sejmu. Pomiędzy PIS finansowany ze SKOKów, PO przez korporacje i Kukiza finansowany przez biznes. Nikogo innego nie będzie na to stać. Także jeszcze poczujesz się spuszczony do kibla.

  5. „Racjonalny”? Dobre :) Twa wiara czyni cię silnym :) A dla mnie czyni cię idiotą. Ale to już moja opinia.

  6. Wywód w swym prostactwie godny wyznawcy Kukiza :) Kukiz jest wyjątkowo pożytecznym idiotą systemu i nie potrzeba tutaj ideologii jakiejkolwiek aby to zrozumieć – ale najprostszej logiki. Ale wyznawcy mają to do siebie że odrzucają logikę na rzecz wiary – czego powyższe jest dowodem. Niestety kiedy obudzicie się z ręką w nocniku będzie posprzątane dla wszystkich.

 2. były „psostkomunistyczne złogi”, teraz jest „postpolityczna maź” – nieźle, nieźle…

  1. Skoro Kukiz ma w mózgu tzw badziewie to co innego mógł ten zatruty przez długie lata alkoholem czerep wyemitować jak nie post polityczną maź ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewybuch Budanowa

Przez dwa tygodnie polska i międzynarodowa opinia publiczna bombardowana była wprost rozma…