Klub Lewicy złożył dziś w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności tzw. wyborów kopertowych. Jej celem byłoby zbadanie, czy premier złamał prawo zlecając przeprowadzenie elekcji w tym trybie korespondencyjnym.

Przypomnijmy: NIK przedstawił 13 maja wnioski z kontroli w sprawie tzw. wyborów kopertowych, które ostatecznie nie doszły do skutku. Izba ustaliła m.in. że decyzje podejmowane przez premiera Mateusza Morawieckiego w celu organizacji w pełni korespondencyjnych wyborów prezydenckich były podejmowane bez podstaw prawnych.

Lewica: nie spodziewamy się reakcji prokuratora Ziobry

Klub parlamentarny Lewicy wydał dziś oświadczenie, w którym informuje o projekcie powołania komisji śledczej w tej sprawie. Takie działanie motywuje brakiem woli ze strony organów śledczych do rzetelnego ustalenia okoliczności wyborów kopertowych.

„Stała się rzecz wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w historii III RP prezes NIK złożył doniesienie do prokuratury na premiera polskiego rządu, wicepremiera oraz dwóch konstytucyjnych ministrów. Nie spodziewamy się, że prokuratura Zbigniewa Ziobry na poważnie zajmie się tą sprawą. Swój swojemu krzywdy nie zrobi” – czytamy w komunikacie. 

Jeśli nie macie nic do ukrycia, zagłosujcie za powołaniem komisji

Lewica uważa, powołując się na ustalenia kontrolerów NIK, że zachodzi podejrzenie, iż szef rządu działał mając na celu osiągnięcie politycznych korzyści, ignorując konstytucyjne obowiązki i porządek prawny.

„Jeżeli obóz władzy nie ma w tej sprawie nic do ukrycia, to powinien zgodzić się na powołanie komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych” – czytamy w oświadczeniu.

Komisja miałaby się zająć ustaleniem legalności działań premiera, a także członków Rady Ministrów, a także ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

„Chcemy wierzyć, że politycy nie boją się odpowiedzialności”

„Dzisiaj Lewica zastanawia się nad tym, kto stanie po stronie państwa prawa? Ewidentnie widać, że pani marszałek Elżbieta Witek nie chce tego zrobić. Lewica chce wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z wyborami kopertowymi, dlatego złożyliśmy wniosek o powołanie komisji śledczej. Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego, do ministrów Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego i Michała Dworczyka żeby stanęli za tym wnioskiem. Jeżeli są osobami, które nie mają sobie nic do zarzucenia, to niech poprą powstanie tej komisji, staną przed nią i wyjaśnią wszystkie kwestie. Chcemy wierzyć, że rządzący nie boją się odpowiedzialności. Mamy fatalny raport NIK-u na temat tych wyborów i sprawę trzeba wyjaśnić” – powiedziała na konferencji prasowej posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…