TVN24 nie zniknie z Polski. Stacja otrzymała właśnie holenderską koncesję na nadawanie i zgodnie z prawem unijnym zamierza wykorzystać ją, gdyby nie udało się przedłużyć koncesji polskiej.

To – nie tak znowu nieoczekiwany – zwrot w sprawie lex TVN i protestów pod hasłem obrony wolnych mediów, które trwają  w ostatnim czasie w Polsce. Należąca do amerykańskiego koncernu Discovery stacja informacyjna, sprzyjająca polskiej liberalnej opozycji, będzie mogła kontynuować działalność nad Wisłą w oparciu o koncesję satelitarną otrzymaną w Holandii. Kierownictwo telewizji podkreśla, że zostało „zmuszone” do ubiegania się o nią w lipcu tego roku, bo polska Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wstrzymuje decyzję o odnowieniu koncesji w Polsce. Argumentuje swój brak pozytywnej decyzji faktem, że grupa TVN należy do kapitału zagranicznego (amerykańskiego).

TVN: to nie jest rozwiązanie

Kierownictwo stacji, jednoznacznie nieprzychylnej wobec rządu i wspierającej neoliberalną opozycję zapewnia, że najważniejszą misją TVN 24 jest „zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji”. Wzywa też, by polską rekoncesję ostatecznie przyznać.

– Uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji – piszą ludzie TVN 24, zapewniając o swoim zaangażowaniu w obronę wolności słowa w Polsce.

Będzie weto prezydenta?

Lex TVN została przyjęta w ostatnią środę, 11 sierpnia, w skandalicznych okolicznościach. Wiedząc, że ustawa jest na porządku dziennym obrad Sejmu, opozycja złożyła wniosek o ich odroczenie i nieoczekiwanie wygrała głosowanie. Marszałek Elżbieta Witek ”znalazła” jednak podstawy do jego reasumpcji. W powtórce dwóch posłów Kukiz’15, w tym sam lider partii, było już przeciwko odroczeniu. Podobno za pierwszym razem się pomylili. Potem za lex TVN zagłosowało  228 posłów, przeciw – 216.

W Senacie większość ma opozycja i jej przedstawiciele już zapowiadają: zrobią wszystko, by izba wyższa odrzuciła tę ustawę. Zadbają o frekwencję i pełną mobilizację. Nadzieją opozycji nieoczekiwanie został również… prezydent Andrzej Duda. Wszystko za sprawą jego słów, jakie padły podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia.

– Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych – oświadczył prezydent. Zdaniem części komentatorów w wypowiedzi tej kryje się sugestia, że Duda nie złoży swojego podpisu pod lex TVN. Tym bardziej, że po chwili wspomniał też o zobowiązaniach sojuszniczych – a Polska sojusznika ma jednego od lat, Amerykę. Obecnie bardzo zaniepokojoną tym, że polski parlament zamachnął się na amerykańską inwestycję, jaką jest telewizja TVN.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ależ prosz bardz…. I niech nadają… zgodnie z koncesją. Aby nadawać naziemny program w Polsce wymagana jest koncesja polska. A Nie koniecznie dziennikarze tej stacji zostaną akredytowani w RP. A jak dalej będą fikać – to uzna się ich za stację ekstremistyczną i w pioruny wyłączy na mocy decyzji parlamentarnej z oferty programowej. To najbardziej prostacka z wersji, prawnik wymyśli na poczekaniu z pięć lepszych, które nie będą na pierwszy rzut oka wyglądać na przekręt.
    A tak po prawdzie – przysięgnie droga pani redaktor, że ustawy i regulacje w w państwach UE w jakiś zasadniczy sposób różnią się od tej wysmażonej przez PiS??? Moim zdaniem w nieistotnych szczegółach. Może warto było by przestać być opozycją totalną a stać się merytoryczną??? W Polsce wszyscy mają dość szaleństwa uprawianego przez dwie bliźniacze partie ze styropianu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…