Urzędniczki do urzędów, sekretarki do sekretariatów, prezydentki na prezydenta. Od 1 stycznia w warszawskim Ratuszu będzie możliwość stosowania feminatywów, czyli żeńskich końcówek przez pracownice urzędu. Pomysł wspierał również prezydent Rafał Trzaskowski, jako jeden z elementów projektu „Warszawa dla kobiet”.

Pomysł powstał z inicjatywy Warszawskiej Rady Kobiet. Agata Diduszko-Zyglewska, jedna z członkiń Rady nie ukrywa radości z powodu wprowadzenia tych rozwiązań.

– Bardzo się cieszę, że nam się to udało, bo język kształtuje rzeczywistość – a w naszej rzeczywistości wciąż za mało prezesek, dyrektorek, prezydentek, kierowniczek i członkiń rad nadzorczych. Teraz łatwiej je będzie sobie wyobrazić decydentom! – stwierdziła.

Od 1 stycznia żeńskie końcówki będą mogłyby być stosowane we wszystkich pismach urzędowych, w stopkach, wizytówkach w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej pracowniczek Ratusza.

Kolejna nasza rekomendacja spełniona! ??❤️

Prezydentki, inspektorki, dyrektorki czy naczelniczki będą mogły od początku…

Opublikowany przez Warszawska Rada Kobiet Poniedziałek, 28 grudnia 2020

Do stosowania feminatywów na pieczątkach i legitymacjach potrzebna będzie osobna ustawa.

Nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określone zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. Dlatego w większości dokumentów kadrowych, a także w dokumentach o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne, których forma została określona przepisami prawa, będzie musiała być stosowana forma męska, czytamy na Onet.pl.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…