Urzędniczki do urzędów, sekretarki do sekretariatów, prezydentki na prezydenta. Od 1 stycznia w warszawskim Ratuszu będzie możliwość stosowania feminatywów, czyli żeńskich końcówek przez pracownice urzędu. Pomysł wspierał również prezydent Rafał Trzaskowski, jako jeden z elementów projektu „Warszawa dla kobiet”.
Pomysł powstał z inicjatywy Warszawskiej Rady Kobiet. Agata Diduszko-Zyglewska, jedna z członkiń Rady nie ukrywa radości z powodu wprowadzenia tych rozwiązań.
– Bardzo się cieszę, że nam się to udało, bo język kształtuje rzeczywistość – a w naszej rzeczywistości wciąż za mało prezesek, dyrektorek, prezydentek, kierowniczek i członkiń rad nadzorczych. Teraz łatwiej je będzie sobie wyobrazić decydentom! – stwierdziła.
Od 1 stycznia żeńskie końcówki będą mogłyby być stosowane we wszystkich pismach urzędowych, w stopkach, wizytówkach w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej pracowniczek Ratusza.
Kolejna nasza rekomendacja spełniona! ??❤️
Prezydentki, inspektorki, dyrektorki czy naczelniczki będą mogły od początku…
Opublikowany przez Warszawska Rada Kobiet Poniedziałek, 28 grudnia 2020
Do stosowania feminatywów na pieczątkach i legitymacjach potrzebna będzie osobna ustawa.
Nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określone zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. Dlatego w większości dokumentów kadrowych, a także w dokumentach o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne, których forma została określona przepisami prawa, będzie musiała być stosowana forma męska, czytamy na Onet.pl.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…