Mimo mrozu pod Sejmem zebrało się sporo kobiet, które nie mogą darować parlamentarzystom haniebnego głosowania z 10 stycznia. Frekwencja na zorganizowanym przez Partię Razem proteście była pięć razy większa niż podczas rzeczonego głosowania – co również jest znamienne.

fot. WK

Event rozkręcał się powoli. Punkt o 17.00, kiedy Maciej Konieczny przywitał protestujących, na placu przed Sejmem było może 250-300 osób. Ale z czasem ich przybywało, po godzinie plac był już wypchany po brzegi. Aby dostać się pod scenę, należało przejść przez korytarz pomiędzy namiotami „Solidarnych w akcji” i „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”. Była to „droga wstydu”, wzdłuż której ustawiono zdjęcia parlamentarzystów, którzy poparli zaostrzenie prawa aborcyjnego. Pod zdjęciami stały taczki, symbol tego, co zrobiliby z posłami wkurzeni aktywiści z Komitetu Ratujmy Kobiety, których wielomiesięczna praca przez bezmyślność i lenistwo opozycji trafiła do kosza.

W obronie praw kobiet poczuł się w obowiązku zaprotestować Piotr Szumlewicz, który powiedział, że „jest tu z poczucia obowiązku”, nie ma jednak wielkich nadziei na to, że tym razem lewica się zjednoczy, a wyborcy faktycznie ją do tego zmobilizują. – Ludzie są jak złote rybki, zapomną. Miesiąc, dwa i znów zaufają opozycji. Z drugiej strony, jak na neoliberalną PO dyscyplina w sprawie głosowania za „Ratujmy Kobiety” to i tak wielki krok do przodu… i to zapewne szczyt ich możliwości – podsumował pesymistycznie.

Wśród zebranych powiewały flagi przeróżnych organizacji (gdzieniegdzie widać było nawet sztandar Dąbrowszczaków). Swoje reprezentacje przysłała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Dziewuchy Dziewuchom, Inicjatywa Pracownicza, Solidarni w Akcji, Pracownicza Demokracja, Zieloni, Inicjatywa Polska… – jeśli chodzi o tę ostatnią, zdecydowanie źle się stało, że na proteście zabrakło Barbary Nowackiej. W jej imieniu zabrała głos wicepełnomocniczka Komitetu Ratujmy Kobiety Anna Karaszewska. Z drugiej strony trudno się dziwić rozżaleniu liderki. Jak zauważyła jej współpracowniczka, „kobiety zostały same. Opozycja pokazała, że ma ich głos w poważaniu”.

fot. WK

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wzywała do obywatelskiej aktywności. – Możemy mieć silną reprezentację w parlamencie. Ale musimy zbudować ją sobie same! Przyłączajcie się do organizacji feministycznych, zapisujcie się do partii albo nieformalnych grup!

Marcelina Zawisza przekonywała: „Żadna matka nie chce urodzić tylko po to, by potem patrzeć na cierpienie i śmierć w męczarniach swojego dziecka! To łamanie praw człowieka. To tortury!”.

fot. WK

Dziś oddano głos kobietom. Przemawiały przedstawicielki Dziewuch Dziewuchom, Federacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Zielonych. Maciej Konieczny i Adrian Zandberg, obecni na demonstracji, pozostali z boku.

Skandowano: „Solidarność naszą bronią!”, „Najpierw ulice, potem parlament”, „To nie kompromis, to kompromitacja!”. Reprezentantka Dziewuch podzieliła się swoją historią – historią legalnej aborcji. Opisała ją w formie listu-manifestu do lekarzy ze swojego rodzinnego regionu – Rzeszowa, gdzie klauzula sumienia wśród lekarzy jest szczególnie popularna.

Początkowy sceptycyzm ustąpił miejsca autentycznemu gniewowi, który był dziś pod Sejmem wyczuwalny – i wzmagał się tym bardziej, kiedy zebrani uświadamiali sobie, że ci, którzy powinni się dziś z nim osobiście zmierzyć – byli zamknięci w swoich domach albo w hotelu poselskim i pozostali na niego głusi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. więcej ksenofobii między nogami i normalnej antykoncepcji zamiast gloryfikacji zabijania

  2. 38 milionowy kraj, prawie dwu milionowe miasto i TYSIĄCZEK protestujących!! Sukces jak diabli warsiafska „lewico”!! Jak czytam na tę „WIELKĄ” manifestację nie pofatygowała się nawet ikona ruchów pro aborcyjnych czyli Barbara Nowacka — pogratulować pani Basiu, posłowie tzw. opozycji mieli gdzieś panią i pani przemowę w sejmie a teraz pani odpłaciła tym samym „czarnym babom”, pogratulować!!
    A teraz droga „lewico” z deka ci powróżę — ty sobie dalej pokrzykuj na swych tysiącznych wiecach o wszystkim co związane z dupą lub imigrantami a kaczor wywinie ci stricte lewicowy i socjalny numer w postaci np. 500+ dla emerytów z niskimi dochodami, dołoży hasłem „Dentysta w każdej szkole”, rozrusza „mieszkanie dla młodych”, podniesie minimalną na poziom 15 zeta, ukróci samozatrudnienie i śmieciówki a na koniec przywali zalegalizowaniem medycznej trawy plus depenalizacją małych ilości w.w. substancji, niemożliwe? Przypominam iż jeden gagatek miał przegrać tylko w przypadku rozwałki „zakonnicy w ciąży zabitej na pasach czy jakoś tam”………………………..
    Kręć się droga „lewico” wokół „dupnych” tematów a sukces twój widzę ogromny, być może RAZEM przekroczy 3%!!!!!
    Pozdrawiam, lewicowiec-konserwatysta.
    Ps. Decydujcie szybciej z „Twój post czeka na moderację”, mój pod artykułem pani Weroniki czeka na takowe wycięcie od wczoraj i zaczyna się już z lekka niecierpliwić, serdecznie pozdrawiam panią lub pana CENZORKĘ-CENZORA!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Mały naród podał Facebooka do sądu: domaga się 150 miliardów dolarów!

Uchodźcy Rohingja, wygnani masowo z Birmy (Mjanma) w 2017 r., oskarżyli tę firmę przed sąd…