A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonalistycznego rządu izraelskiego, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z Hagi zdecydował oficjalnie o rozpoczęciu śledztwa w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Poinformowała o tym gambijska prokurator Trybunału Fatou Bensouda w specjalnym komunikacie, bardzo wrogo przyjętym przez Tel-Awiw. Natomiast okupowani Palestyńczycy, którzy już niemal przestali wierzyć w międzynarodową sprawiedliwość, oddali hołd decyzji MTK.

Gaza po bombardowaniach w 2014 r. pixabay

Trybunał pochyli się nad sytuacją na palestyńskich terytoriach na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, poczynając od lata 2014 r., roku pamiętnej rzezi dokonanej w Strefie przez izraelskie wojsko pod dowództwem gen. Benny’ego Gantza, dziś prawicowo-nacjonalistycznego kandydata na premiera. Rozkaz wydał wówczas również prawicowo-nacjonalistyczny premier Benjamin Netanjahu, rządzący do dzisiaj. Obaj znajdą się na celowniku Trybunału.

Napad na Gazę, przeprowadzony przez wojska lądowe, lotnictwo i marynarkę  pochłonął życie 2310 Palestyńczyków, większości cywilów, w tym 53o dzieci. Straty materialne w Gazie były olbrzymie. Izraelczycy stracili wtedy 66 żołnierzy i sześciu cywilów. Na wieść o otwarciu śledztwa Autonomia Palestyńska stwierdziła, że „Zbrodnie popełnione przez kierujących okupacją izraelską przeciw narodowi palestyńskiemu są zbrodniami ciągłymi, systematycznymi i powszechnymi, co sprawia, że śledztwo jest konieczne.”

Z drugiej strony, izraelski minister spraw zagranicznych gen. Gabi Aszkenazi nazwał decyzję Trybunału „moralnym i prawnym bankructwem”, które odbiera MTK „całą prawomocność”. Izrael nie ma zamiaru wpuścić śledczych na swoje terytorium, jak i na okupowane przezeń terytoria palestyńskie. Premier Netanjahu w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym stwierdził, że postanowienie MTK „jest samą esencją antysemityzmu i hipokryzji”. Zapowiedział, że jego rząd będzie „walczyć, aż ta decyzja zostanie anulowana.” Premier już w lutym mówił o „czystym antysemityzmie” MTK.

Droga do dzisiejszego postanowienia Trybunału była bardzo długa. MTK już w 2015 r. prowadził śledztwo wstępne w sprawie zbrodni izraelskich w Gazie, lecz dopiero w 2019 prokurator Bensouda zaczęła przygotowania do śledztwa regularnego, obejmującego całość okupowanych terytoriów palestyńskich.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…