Podczas gdy w większości miast USA policja agresywnie tłumi spontaniczne protesty, których iskrą było brutalne policyjne morderstwo George’a Floyda, we Flint w stanie Michigan doszło do niecodziennej jak na amerykańskie warunki sytuacji. Wezwana do rozpędzenia demonstracji policja nie tylko tego nie uczyniła, ale wręcz zbratała się z rozgniewanym ludem.

Zbliża się weekendowy wieczór, podobnie jak w dziesiątkach innych amerykańskich miast, również i we Flint pojawili się demonstranci domagający się osądzenia wszystkich czterech policjantów zamieszanych w morderstwo czarnoskórego mieszkańca Minneapolis i sprzeciwiających się brutalności funkcjonariuszy i rasizmowi.

Wkrótce na miejscu pojawił się również lokalny szeryf Chris Swanson z umundurowanym oddziałem policji wyposażonym w sprzęt do tłumienia zamieszek. Wówczas doszło do bardzo osobliwej i zaskakującej scenki rodzajowej, zupełnie innej od przewijających się przez media okoliczności potwornej przemocy.

Swanson postanowił nawiązał rozmowy z liderami protestu, a następnie oświadczył, że chce, by postulaty manifestantów zostały wysłuchane, a policja jest od tego, żeby służyć obywatelom. Funkcjonariusze zdjęli hełmy, odłożyli pałki i przyłączyli się do demonstrujących.

„Jedynym powodem, dla którego tu jesteśmy, jest upewnienie się, że nikt nie zabierze wam prawa wyrażania własnej opinii. To wszystko. (…) Ci gliniarze was kochają” – te słowa Swanson skierował wobec protestujących.

Swanson dodał również, że on i jego funkcjonariusze potępiają to, co się stało w Minneapolis, a policjant, który zamordował Floyda, nie jest jednym z nich.

„Kiedy widzimy niesprawiedliwość, stajemy po stronie społeczeństwa a nie innych policjantów”.

Tłum zaczął radośnie wiwatować i przybijać piątki z policjantami, co zostało udokumentowane również na zdjęciach fotografki Leni Kei Williams opublikowanych na Facebooku:

„Nie byliśmy pewni, czego się spodziewać. Po tym, co widzieliśmy w wiadomościach, nie było jasne, co się stanie. Pięknie było widzieć ludzi każdej rasy, wieku, grupy demograficznej zjednoczonych ze sobą. Kiedy dotarliśmy pod komisariat, oficerowie ustawili się w szeregu i wszyscy natychmiast uklękli. Szeryf zapytał nas, co ma robić. Odpowiedzieliśmy: „Dołącz do nas”. I tak zrobili” – relacjonuje Leni Kei Williams, znany we Flint aktywista i fotograf.

„Nie możemy zapomnieć o naszym motcie widniejącym na wszystkich naszych samochodach policyjnych w całym kraju: 'Chroń i służ – powiedział później szeryf Swanson lokalnemu serwisowi informacyjnemu WJRT. „Wszyscy ludzie powinni być godnie traktowani. Jeśli widzisz, że coś funkcjonuje nie tak jak powinno, postaraj się to naprawić. To, co wydarzyło się dziś wieczorem, było magiczne. Nikt nie został aresztowany, nikt nie został ranny. Tak właśnie powinno być” – dodał.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „No more deluded by reaction,
  On tyrants only we’ll make war!
  The soldiers too will take strike action,
  They’ll break ranks and fight no more!

  And if those cannibals keep trying,
  To sacrifice us to their pride,
  They soon shall hear the bullets flying,
  We’ll shoot the generals on our own side.”

  Tyle, że samo to się nie zrobi…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…